Достъпните жилища се превръщат в мираж
Недостатъчната наличност на много пазари е единствената причина цените на имотите да не намаляват
Големите икономики, които се борят с жилищните си кризи, няма да успеят да повишат предлагането на достъпни имоти през идните години. Това сочат резултатите от допитване на Reuters сред анализатори в сектора, които са заявили, че е нужна по-голяма намеса на правителството, за да се подобри положението.
Цените при повечето големи пазари се очаква да нараснат с над 4% тази година благодарение на недостатъчното предлагане и очакванията, че централните банки скоро ще понижат лихвите. Това е относително скромно поскъпване, тъй като цените на жилищата вече са много високи.
Недостиг на евтини жилища
Острият недостиг на по-евтини жилища, който е дългогодишен проблем, но се задълбочи по време на пандемията от COVID-19, вероятно няма да бъде разрешен скоро, смятат експерти, анкетирани между 9 и 30 май на пазари в САЩ, Канада, Великобритания, Германия, Индия, Австралия и Нова Зеландия, пише Reuters.
Това показва, че повечето нови купувачи на жилища ще бъдат подложени на още по-голям натиск или ще обмислят да изчакат още по-дълго, за да спестят достатъчно за първоначална вноска за собствено жилище.
93% от анализаторите, или 90 от 97, считат, че предлагането на достъпни жилища няма да отговори на търсенето.
„Мисля, че всичко се свежда до понижаването на лихвите. Ако не се стигне до понижения на лихвите през тази календарна година, тогава цените ще бъдат под натиск следващата година“, коментира Лиъм Бейли, глобален ръководител на анализите в консултантската компания Knight Frank.
Единствената причина цените да не намаляват е, че има ниски наличности на много пазари, които отразяваме“, допълва той.
Запитани нали правителствата трябва да участват повече в подобряването на достъпността, 73% от анализаторите, или 67 от 92, са отговорили утвърдително.
Междувременно цените на жилищата се очаква да нараснат на всички седем големи пазара, обхванати в допитването, с изключение на Германия.
Какви са прогнозите?
Макар че резултатите са сходни с тези отпреди три месеца, прогнозите на анализаторите са малко по-оптимистични. Но не се очаква лихвите да се доближат до рекордното дъно през последните години на нито един от тези пазари. Това задържа очакванията за покачване на цените предимно в ниски едноцифрени проценти.
В САЩ, където Федералният резерв все още се очаква да намали лихвите поне веднъж по-късно тази година, цените на жилищата ще нараснат с 5% и с 3,3% съответно през 2024 и 2025 г., докато оценките преди три месеца бяха за 3.3% и 3% съответно, сочат прогнозите.
Поскъпването там до голяма степен се дължи на ограниченото предлагане, тъй като много съществуващи собственици на жилища с 30-годишни ипотечни кредити от времето на пандемията с изключително ниски лихви нямат стимул да се местят и да плащат много по-високи лихви.
Най-големият катализатор за подобряване на достъпността през идната година могат да бъдат лихвените проценти. Но честно казано, няма вероятност да стигнем до тези четири, пет или шест понижения на лихвите от Фед, които очакваха повечето икономисти по-рано“, коментира Джон ЛаФордж, ръководител на стратегията за реалните активи на Wells Fargo Investment Institute.
САЩ са били единственият пазар с леко мнозинство на анализаторите, които казват, че правителството не трябва да се намесва повече за подобряване на достъпността.
Според прогнозите средните цени на жилищата във Великобритания и Канада ще нараснат съответно с 1.8% и 1.5% тази година и с още около 3% през 2025 г.
Очаква се цените на жилищата в Австралия и Нова Зеландия да изпреварват общата инфлация през следващите няколко години. Средните прогнози в допитването са за ръст на цените от около 4 – 5% в двете страни.
Средните цени на жилищата в Индия ще се повишат с 6% през тази и следващата година, сочат прогнозите. Това все повече ще се дължи на малцина избрани в страната с над 1.4 млрд. души население.
Очаква се цените на имотите да запазят възходящата си траектория поради трайното търсене и ограниченото предлагане на готови жилища“, коментира Анкита Суд, директор и ръководител на анализите в REA India.
„Търсенето на имоти с висока стойност от инвеститори и хора с високи доходи стимулира тази тенденция към повишение на цените“, допълва тя.