Два български суперкомпютъра са в световния TOP500: Кой как се класира?
Геополитически фактори донякъде може да изкривяват класацията
В България вече оперират два суперкомпютъра, класирани сред 500-те най-мощни високопроизводителни машини в света. Според класацията за суперкомпютри TOP500 компания на Discoverer в листата от тази есен вече прави и новият „Хемус“, който бе пуснат в експлоатация през октомври.
Двете машини се намират съответно на 166-o и 360-о място. За „Хемус“, който е собственост на Българската академия на науките, това е първо влизане в TOP500. Discoverer, който е един от 8-те суперкомпютъра, част от мрежата EuroHPS на Европейския, влезе в листата при пролетното ѝ издание през 2021 г. – под номер 91.
Номер едно остава американският Frontier, който бе обявен и за най-доброто изобретение на 2023 г. от списание TIME. Той може да се похвали с производителност от 1194 екзафлопа и 8 699 904 изчислителни ядра. Неговата теоретична максимална производителност достига 1 680 Еflорѕ (б.р. – системата е първата в света, успяла да поддържаща производителност над бариерата от 1 екзафлоп).
За сравнение, Discoverer има производителна мощ от 4.5 петафлопа и достигнат пик от 6 петафлопа. А „Хемус“ – средно 2.53 петафлопа и достигнат пик от 3.21 петафлопа. (б.р. – в България към момента работи и трети суперкомпютър, „Авитохол“, който бе стартиран през 2015 г.; той също е собственост на БАН и вече е пред пенсиониране)
Заедно България, в TOP500 присъстват още 33 държави. Лидер с най-много на брой високо изчислителни машини са Съединените щати, където са разположени 161 суперкомпютъра. Единствената друга страна с над 100 на брой е Китай (104). Двете най-големи икономики са безспорни и към момента недостижими лидери – трета в класацията например е Германия, която има едва 36 суперкомпютъра сред 500-те най-мощни в света.
Все пак в Европа като цяло – но разпръснати в различни държави – се намират общо 133 суперкомпютъра. Старият континент се опитва да се намеси в надпреварата и чрез общи инициативи, като съвместното предприятие на ЕС – EuroHPC JU, в мрежата на което влиза и суперкомпютърът Discoverer в „София Тех Парк“.
Кой всъщност е №1?
Суперкомпютрите стават все по-бързи и по-скъпи. Но и все по-ценни за съвременната икономика, базирана на високи технологии и научни трансфери. Изследователи по цял свят ги използват високопроизводителни машини за тестване на теории и модели, за да прилагат резултатите както в науката, така и за целите на бизнеса.
TOP500 следи суперкомпютрите в глобален мащаб вече три десетилетия, утвърждавайки се като най-желаната и търсена класация в света. Но са налице и изкривявания на резултатите поради влиянието на различни геополитическите фактори.
В интервю за South China Morning Post Джак Донгара, професор в Университета на Тенеси и съосновател на списъка Top500, заяви неотдавна, че Китай например разполага с три суперкомпютъра от следващо поколение, които работят в страната, но светът не знае за тях заради санкциите на САЩ.
Американските регулации забраняват на Китай да получи достъп до производството на чипове и други чувствителни технологии. Понастоящем съществува забрана за внос на авангардни технологии, които биха могли да имат военни или разузнавателни приложения, включително изкуствен интелект.
Според актуалната класация TOP500 най-добрият китайски суперкомпютър е Sunway TaihuLight, който попада едва на седма позиция. Според Донгара обаче, макар и неофициално, Китай разполага със суперкомпютри с по-висока върхова производителност от американския Frontier, който оглавява листата в момента.
Добре известно е, че Китай разполага с тези компютри и те работят от известно време. Те не са провеждали сравнителни тестове, но [общността] има представа за техните архитектури и възможности въз основа на публикуваните научни статии, в които се описва науката, излизаща от тези машини“, казва той пред SCMP, цитиран от Interesting Engineering.
Технологичната битка между САЩ и Китай
През 2013 г. китайската система Tianhe-2 оглави класацията TOP500 и измести американската Titan. Според доклада на SCMP САЩ са наложили забрана на Intel да продава чипове, които да подпомогнат обновяването на Tianhe-2. Там се казва още, че през 2021 г. седем суперкомпютърни центъра, участващи в разработването на китайските суперкомпютри от следващо поколение, също са включени в черния списък на Вашингтон.
Чиповете, които са били забранени от САЩ, са от съществено значение за работата на суперкомпютрите и постигането на висока производителност. През август администрацията на Джо Байдън въведе допълнителни санкции, като забрани американските инвестиции в китайски предприятия в три сектора: полупроводници и микроелектроника, квантови информационни технологии и някои системи за изкуствен интелект.
Въпреки че в едно проучване на Станфорд се твърди, че по-голямата част от значимите езикови и мултимодални модели в света се произвеждат от САЩ, Донгара казва, че Китай все още е най-големият производител на суперкомпютри.
Въпреки това Китай все още е страната, която произвежда най-много суперкомпютри. С местни и проектирани от Запада чипове сглобените в Китай суперкомпютри се продават в целия свят, включително и в САЩ“, добавя той.