Двата най-големи износителя на петрол зоват за съкращаване на добива
Руският президент Владимир Путин отиде в Рияд, за да се срещне със саудитския престолонаследник принц Мохамед бин Салман
Саудитска Арабия и Русия, двата най-големи износителя на петрол в света, призоваха в четвъртък всички членове на ОПЕК+ да се присъединят към споразумение за съкращаване на добива за доброто на световната икономика. Призивът идва само няколко дни след раздразнителна среща на клуба на производителите, предава Reuters.
Часове след като руският президент Владимир Путин отиде в Рияд на набързо организирано посещение, за да се срещне със саудитския престолонаследник принц Мохамед бин Салман, Кремъл публикува съвместно руско-саудитско изявление по темата.
Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), Русия и други съюзници се споразумяха миналата седмица за нови доброволни съкращения от около 2.2 милиона барела на ден, водени от Саудитска Арабия и Русия, които продължават своите доброволни съкращения от 1.3 милиона барела.
В областта на енергетиката двете страни похвалиха тясното сътрудничество помежду си и успешните усилия на страните от ОПЕК+ за повишаване на стабилността на световните петролни пазари“, се казва в изявлението, публикувано от Кремъл.
„Те подчертаха важността на продължаването на това сътрудничество и необходимостта всички участващи страни да се присъединят към споразумението ОПЕК+ по начин, който служи на интересите на производителите и потребителите и подкрепя растежа на световната икономика“, се казва в изявлението, което беше на руски.
Руската версия използва думата „присъединяване“, докато английският превод на изявлението, публикуван също от Кремъл, използва думата „придържане“ към споразумението ОПЕК+.
Саудитската държавна информационна агенция SPA каза, че престолонаследникът и Путин са подчертали по време на срещата си необходимостта членовете на ОПЕК+ да се ангажират със споразумението на групата.
Източници от петролния пазар казаха, че такава изрична публична забележка от Кремъл и кралството за „присъединяване“ на съкращенията изглежда е опит да се изпрати съобщение до членовете на клуба ОПЕК+, които не са намалили достатъчно.
Най-големият член на ОПЕК, изключен от съкращенията, е Иран, чиято икономика е под различни санкции на САЩ от 1979 г. след превземането на американското посолство в Техеран. Иран увеличава производството и се надява да достигне добив от 3.6 милиона барела на ден до 20 март следващата година.
След завръщането си в Москва от Саудитска Арабия Путин в четвъртък проведе разговори с иранския президент Ебрахим Раиси в Кремъл, заедно с руския вицепремиер Александър Новак и министъра на отбраната Сергей Шойгу.
Путин в Рияд
Мистерия все още обгражда пътуването на Путин до Рияд и Абу Даби, при което той беше ескортиран от четири руски изтребителя, и не беше веднага ясно какъв конкретен въпрос е толкова важен за Путин, че да направи рядко задгранично пътуване.
Кремъл каза, че Путин и престолонаследникът също са обсъдили конфликтите в Газа, Украйна и Йемен, иранската ядрена програма и задълбочаването на сътрудничеството в областта на отбраната.
38-годишният престолонаследник се стреми да утвърди отново Саудитска Арабия като регионална сила с по-малко уважение към Съединените щати. Саудитска Арабия е най-големият купувач на американско оръжие.
Путин, който изпрати войски в Украйна през февруари 2022 г., казва, че Русия е въвлечена в екзистенциална битка със Запада и е ухажвала съюзници в Близкия изток, Африка, Латинска Америка и Азия на фона на опитите на Запада да изолира Москва.
По отношение на кризата в Украйна руската страна изрази признателност за хуманитарните и политическите усилия, предприети от Негово кралско височество Мохамед бин Салман“, се казва в съвместното изявление.
ОПЕК+?
Групата производители ОПЕК+, чиито членове изпомпват повече от 40% от световния петрол, трябваше да отложи срещата си поради несъгласия с африканските производители относно добива, въпреки че някои търговци казаха, че подозират по-дълбоко разцепление вътре в групата.
След като производителите решиха да намалят доставките, цените на петрола паднаха до петмесечно дъно - ясен знак, че пазарът е очаквал по-категорични действия от ОПЕК+.
Путин и престолонаследникът, които заедно контролират една пета от петрола, изпомпван всеки ден, бяха показани да се усмихват и да се ръкостискат, когато Путин излезе от колата си в саудитската столица.
И престолонаследникът, и 71-годишният Путин искат и се нуждаят от високи цени на петрола, който е кръвта на техните икономики. Въпросът и за двамата е каква част от тежестта трябва да поеме всеки, за да поддържа цените високи.
На разговорите Путин каза, че планираното посещение на принца в Русия е било променено в последния момент, което го е накарало да посети Рияд.