Лихвеното понижение на Фед може да е последното
Амбициозните планове на Тръмп за вносни мита възобновиха опасенията за настъпване на инфлацията
Намалението на лихвите, което Федералният резерв (Фед) одобри в четвъртък, може да е последното, поне за известно време, пише CNN Business.
Централната банка на САЩ намали основната си лихва с 0.25 процентни пункта, като това е второто за годината намаление – първото беше през септември с 0.5 пр. пункта.
Възможно е това, което видяхме, да е последното понижение на лихвите, след като митата и правителството възвръщат риска от инфлацията“, каза Джузепе Сетте, президент на производителя на онлайн аналитични инструменти Reflexity.
„По-конкретно, в своето съобщение Фед премахна фразата „придобихме повече увереност“ в частта за движението на инфлацията в посока целта на банката от 2%“, каза и Раян Суит, главен икономист за САЩ в Oxford Economics.
Тази промяна в изявлението вероятно е скромно признание за нарасналата несигурност за перспективите заради изборите макар и да не се казва изрично това“, написа Суит в своя изследователска бележка.
Слонът в стаята
„Слонът в стаята“ за Фед е завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом, заедно с това и какво биха означавали идеите му за икономиката. Предложенията на Тръмп за вносни мита (бел. ред. – една от основните точки в предизборната кампания на Тръмп бе за налагането на вносни мита между 10 и 20% за всички продукти, както и такива между 60-100% за тези с произход Китай) и за агресивни данъчни намаления означават повече инфлация, точно когато Фед е на път да отбележи своята „победа“ над покачването на цените.
Това обаче може да сложи край на лихвените намаления, поне за известно време.
Засега и лихвите, и инфлацията се движат в долния диапазон според прогнозите на Фед, който очаква ценовият натиск да продължи да намалява насред продължаващия икономически растеж и пазар на труда, който "като цяло е отслабнал", но все още е в добро състояние.
"Лесните намаления на лихвите бяха направени и може би декември няма да е твърде свадлив също", каза Елийз Оусенбах, ръководител по инвестиционни стратегии в J.P. Morgan Wealth Management, във връзка с вероятността от още едно понижение от четвърт лихвен процент през декември.
Предполагам, че Фед си задава същите въпроси, като инвеститорите - до каква степен и кога задаващата се администрация на Тръмп ще въведе предложенията от своята кампания?", каза още Оусенбах.
В четвъртък управителят на централната банка Джером Пауъл каза, че за момента икономическите перспективи са стабилни.
Смятаме, че и икономиката ни, и политиките ни се представят много добре", аргументира се Пауъл.
На редовната пресконференция след заседанието Пауъл предупреди, че централната банка ще следи какво се случва с икономиката и инфлацията и ще коригира политиката си по подходящ начин.
„Ако икономиката остане силна и инфлацията не се движи устойчиво към 2%, можем да намалим разходите по заемите по-бавно. Ако пазарът на труда неочаквано отслабне или инфлацията се забавя повече от очакваното, можем да действаме по-бързо“, посочи той.
Търкания с Тръмп
Попитан дали би отстъпил поста си на управител на Фед, ако е помолен от Тръмп, Пауъл кратко, директно и без колебание отговори с "Не".
Пауъл бе назначен от Тръмп през 2017 г. По време на първия мандат на американския президент, между двамата имаше проблеми, тъй като Тръмп редовно критикуваше Пауъл, задето не разхлабва паричната политика достатъчно бързо.
В интервю през октомври Тръмп посочи, че президентът трябва да може да влияе на решенията за паричната политика.
Не. Това не е разрешено от закона", каза накратко Пауъл в отговор на зададения въпрос.