Държавите от ЕС ще облагат извънредно свръхпечалбите на енергийните компании
Енергийните министри не се разбраха за таван на газа, какъвто поиска и България
Министрите на енергетиката на ЕС одобриха в петък първия пакет от спешни мерки в отговор на растящите сметки за електроенергия. Той включва данък върху свръхпечалбите на компаниите произвеждащи и работещи с изкопаеми горива, реализирани през тази или следващата година, данък върху свръхприходите, които производителите на електроенергия получават от растящите разходи за електроенергия, и задължително свиване на потреблението на електричество по време на периоди на пикови цени.
Страните членки обаче не постигнаха съгласие за налагане на таван на цените на газа. Германия бе сред онези, които се противопоставят на мярката, подкрепена от 14 други държави и България.
Завършихме една част от пъзела, но определено не последната“, коментира Йозеф Сикела, министър на индустрията и търговията на Чешката република, която е ротационен председател на Съвета на ЕС.
Споразумението идва в момент, когато инфлацията в еврозоната достигна двуцифрени нива от 10% за първи път в историята на единната валута, основно движена от рязко нарастващите сметки за енергия.
С плана си ЕС цели да намали потреблението на електричество в пиковите часове, за да компенсира несъответствието между търсенето и предлагането, както и да се удържат в част от приходите, които електроцентралите и компаниите за изкопаеми горива генерират поради високите цени. Идеята е, влизайки в държавната хазна, тези средства да се върнат обратно в подкрепа на гражданите и икономиката.
Какво включва планът
1. План за въвеждане на икономии на електроенергия в целия ЕС: задължителна цел от 5% в пиковите часове, когато газът играе по-голяма роля при определянето на цените, и доброволно намаляване на общото търсене на електроенергия с 10%;
2. Ограничаване на свръхпечалбите на електроцентрали, които не използват газ за производство на електроенергия, като например слънчеви, вятърни, ядрени, водноелектрически и лигнитни централи. Таванът ще бъде единен и ще бъде фиксиран на 180 евро за мегаватчас. Всички приходи, които превишават бариерата, ще бъдат събирани от правителствата в ЕС;
3. Механизъм за солидарност за частично събиране на свръхпечалбите на компаниите за изкопаеми горива (нефт, газ и въглища): Властите ще могат да налагат 33% данък върху печалбите, реализирани от тези дружества през фискалната 2022 г., но само ако печалбите представляват 20% увеличение в сравнение със средната стойност, отчетена през последните три години.