ЕБВР прогнозира дълбоко потъване на българската икономика
Докладът на банката е по-песимистичен от прогнозите на МВФ, Световната банка и българското правителство
Свиване на българската икономика с 5% през 2020 г., продиктувано от ограничителните мерки за овладяване на коронавируса, прогнозира Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР).
Силно засегнати ще бъдат и останалите страни от ЕС в Югоизточна Европа. Ключов канал за срива ще бъде туризмът, който е в основата на кипърската и гръцката икономики, но също така е важен и за българската, пише в доклада на ЕБВР. Според изчисленията в него туризмът в България представлява около 10% от размера на брутния вътрешен продукт (БВП).
Значителният спад в потреблението на услуги и стоки с дълготрайна употреба се очаква да засегне по-специално малките и средни предприятия. Възможно е страничните ефекти да са големи, като се има предвид, че търговията на дребно и други директно засегнати услуги представляват почти 25% от икономиката. Друг проблем е забавянето на износа на стоки - явление, породено от по-ниското търсене в световен мащаб и отложените инвестиции заради несигурността.
Смекчаващият фактор в кризата ще бъдат фискалните стимули от страна на правителството, които до момента представляват 3% от БВП на страната.
Възможно е догодина да има бързо възстановяване, но всичко зависи от облекчаването на мерките срещу разпространението на Covid-19 и динамиката на ситуацията със заразата, смятат от банката.
„Влизането на страната в ERM-2 е планирано за юли 2020 г., въпреки че по-нататъшното забавяне не може да бъде изключено“, става ясно от доклада на ЕБВР.
Финансовата институция очаква възстановяване на икономиката през 2021 г. с ръст от 4%.
Признаци, че България влиза в рецесия, се появиха с данните на НСИ от миналата седмица за индустриалното производство, строителството и търговията на дребно. Обемите и на трите показателя се свиват през март. При положение, че извънредното положение у нас бе обявено едва в средата на месеца - на 13 март, а някои заводи започнаха да затварят врати едва в края на месеца, може да се очаква април да бъде още по-тежък за икономиката ни.
Междувременно в пролетната си прогноза Европейската комисия очаква българската икономика да се свие с далеч повече - със 7.2% тази година. В своята пролетна прогноза от 14 април МВФ очаква свиване с 4%, а Световната банка - с 3.7%. Според финансовия министър Владислав Горанов най-тежкият сценарий за българската икономика е тя да се свие с 3% и на базата на него бе направена актуализацията на бюджета.