Туристическото министерство предлага по-малко спасители по плажовете
Промяната е насочена към по-малко натоварените ивици
Намаляване на броя на спасителните пунктове на по-малко натоварените плажове, както и намаляване на броя на медицинските пунктове по плажната ивица. Такива промени предлага Министерство на туризма да се направят в наредбата за водноспасителната дейност и обезопасяването на водните площи, която не е актуализирана от 1996 г. Предложението е на Николина Ангелкова и е подкрепено от миинистъра на здравеопазването Кирил Ананиев и зам. министър-председателят по икономиката Марияна Николова.
От ресорното министерство искат вместо на плажната ивица да има спасителен пост на всеки 100 метра, отстоянието да се увеличи на 150 метра. Основната причина за това предложение е намаляване на разходите за оборудване и оптимизация на плажовете от страна на концесионерите, се казва в доклада на Ангелкова. Тя уточнява обаче, че исканата от нея промяна ще важи само за морските плажове, които са извън територията на националните ни курорти, или по-ненатоварените такива.
„В сегашната ситуация на пазара на труда у нас, която затруднява всеки наемател или концесионер на морски плаж да назначи нормативно изискуем брой спасители, които да са адекватно подготвени и способни за реакция в кризисни ситуации, считаме за адекватно увеличаването на разстоянието между спасителните постове с още 50 метра. Други съображения, от които изхождаме при излагане на настоящето предложение, е получаването на множество оплаквания за откраднато и/или изчезнало спасително оборудване, което само по себе си не е евтин ресурс“, пише Николина Ангелкова.
Според нея по този начин ще се намалят и загубите, които са в резултат от набавянето на ново оборудване при кражба на старо такова.
Друго предложение, което прави министър Ангелкова в наредбата, която не е променяна от 1996 г., е да се увеличи и дължината на плажната ивица, на която трябва да има медицински екип. С колко точно обаче – дали с 50 метра, както за спасителите, или с повече, не се споменава в доклада на министерството.
„Натовареността на медицинските лица на морския плаж е сравнително малка. Така се наблюдава следната ситуация – концесионерите и наемателите правят големи инвестиции в набавянето на медикаменти, които остават неизползвани и в последствие биват извадени от употреба. Осигурява се заплащане на медицински персонал за 8-часов работен ден, чиято работа сумарно рядко надхвърля 4 часа. Ето защо считаме за необходимо увеличаване размера на дължината на бреговата ивица при разкриването на медицински пункт, определяща адекватно бройката на необходимите съществуващи медицинските пунктове‘, се казва още в доклада.
По отношение на плажните ивици и правилата, по които концесионерите ще работят това лято, припомняме, че вчера късно вечерта депутатите приеха на второ четене промените в Закона за здравето, според преходните и заключителните разпоредби на който концесионерите се задължават чадъри и шезлонги това лято да са с 50% по-евтини от сезон 2019 г.
Първоначалният план беше плажните принадлежности да бъдат безплатни. И за това гарантираха и Валери Симеонов след среща на Коалиционния съвет, и министър Ангелкова. Концесионерите обаче се възпротивиха на идеята, въпреки че от НФСБ предложиха държавно обезпечение от 50%.