ЕЦБ: България дълго няма да изпълнява критерия за инфлация
Само Хърватия е готова да се присъедини към еврозоната и това ще стане в началото на 2023 г.
Шест от седемте държави членки на Европейския съюз, които в момента са извън еврозоната, все още не са готови да се присъединят към валутния съюз. Това се посочва в доклада на Европейската комисия за конвергенцията, като само Хърватия отговаря на всички критерии и ще може да започне да ползва единната валута още от началото на 2023 г.
По-долу са дадени ключови елементи от оценката на другите шест държави спрямо критериите на ЕС.
България
Законите за централната банка на България не са съвместими със законодателството на еврозоната, а инфлацията в страната е твърде висока. Тя обаче отговаря на изискванията за публични финанси, обменен курс и сближаване на дългосрочните лихвени проценти.
Според конвергентния доклад на Европейската централна банка има опасения относно устойчивостта на инфлационната конвергенция в България в дългосрочен план. Процесът на догонване вероятно ще доведе до по-големи разлики спрямо еврозоната, тъй като брутният вътрешен продукт (БВП) на глава от населението и нивата на цените все още са значително по-ниски в България, отколкото в еврозоната. За да се предотврати натрупването на прекомерен ценови натиск и макроикономически дисбаланси, процесът на догонване трябва да бъде подкрепен от подходящи политики.
Припомняме, че България се намира в състояние на Валутен борд, поради което обменният ѝ курс е фиксиран към еврото. Тя обаче е сред държавите с най-висока инфлация в Европейския съюз, като за април скокът на цените достигна 14.4% на годишна база. Според Маастрихтските критерии инфлацията, измерена чрез Хармонизирания индекс на потребителските цени, не трябва да е повече от 1.5 процентни пункта над осреднената стойност между трите страни членки с най-ниска инфлация.
Целта на правителството е България да се присъедини към еврозоната на 1 януари 2024 г. Поради тази причина Асен Василев форсира процеса и внесе миналата седмица Плана за приемане на еврото за гласуване в Министерския съвет. Той беше приет с 10 гласа "за" и 8 "против". Това предизвика поредния трус в коалицията, а "Има такъв народ" дори внесе законопроект, с който да забави изпълнението на плана, докато Българската народна банка не представи анализа си за ползите и негативите от приемането на единната валута.
Въпреки песимизмът на ЕЦБ, Европейската комисия все още се надява България да се присъедини към еврозоната след 19 месеца.
България се стреми да влезе в еврозоната през 2024 г. и Европейската комисия ще продължи работата в подкрепа на тези усилия. Тази цел е постижима, ако всички изисквания бъдат изпълнени, каза по време на пресконференция при представянето на докладите еврокомисарят по икономическите въпроси Паоло Джентилони.
Хърватия
Законите за централната банка на страната не са съвместими със законодателството на еврозоната, нейната инфлация е твърде висока и не отговаря на изискването за обменен курс. Но отговаря на критериите за публични финанси и дългосрочни лихвени проценти.
Въпреки че към момента изпълнява критериите и от догодина ще е 20-ият член на еврозоната, ЕЦБ отправя предупреждение към страната, че в дългосрочен план също може да има проблем с инфлацията.
В дългосрочен план има опасения относно устойчивостта на сближаването на инфлацията в Хърватия“, пише ЕЦБ в двугодишния си доклад за конвергенцията.
„Продължителният недостиг на работна ръка в някои сектори все още може да доведе до по-силен от очаквания ръст на заплатите, като по този начин оказва възходящ натиск върху инфлацията.“
Унгария
Законите за централната банка на страната не са съвместими със законодателството на еврозоната, нейната инфлация е твърде висока и не отговаря на изискването за обменен курс. Отговаря на критерия за публични финанси и дългосрочни лихвени проценти.
Полша
Законите за централната банка на страната не са съвместими със законодателството на еврозоната, нейната инфлация е твърде висока и не отговаря на изискването за обменен курс и за сближаването на дългосрочните лихвени проценти. Отговаря само на критерия за публични финанси.
Румъния
Страната не отговаря на нито един от критериите.
Швеция
Законите за централната банка на Швеция не са съвместими със законодателството на еврозоната и не преминава теста за обменния курс. Отговаря на всички останали критерии.