ЕЦБ притиска австрийската Raiffeisen Bank да напусне Русия
Финаннсовата институция не иска да изостави най-печелившия си бизнес, но е заплашена от американски санкции, които биха я съборили
Европейската централна банка (ECB) оказва натиск върху Raiffeisen Bank International да прекрати своя изключително печеливш бизнес в Русия. Това казаха пред Reuters петима души, запознати с въпроса. Натискът започна, след като високопоставен служител от САЩ миналия месец е изразил опасения относно бизнеса на австрийската банка в Русия.
Натискът от страна на Вашингтон и ЕЦБ повишава залозите за Австрия и нейната втора по големина банка, която играе ключова роля в руската икономика. Но тя е все по-критикувана за нежеланието си да изостави държавата агресор, която вече повече от година води своя война в Украйна, избива цивилни, унищожава градската инфраструктура и извършва военни престъпления.
Много западни компании, включително френската банка Societe Generale, вече напуснаха Русия.
ЕЦБ не иска Raiffeisen да напусне страната незабавно, но настоява за план за действие в тази посока, казаха двама от източниците на медията. Единият от тях е казал, че подобен план може да включва продажбата или затварянето на руската банка.
Помолихме банките да продължат да наблюдават отблизо бизнеса в Русия и в идеалния случай да го намалят и закрият, доколкото е възможно“, каза говорител на ЕЦБ, добавяйки, че прави същото с всички заинтересовани институции, откакто Москва започна нахлуването си в Украйна.
Raiffeisen обаче все още не възнамерява да представи такъв план, казаха източниците, а някои австрийски правителствени служители дори виждат тези ходове като неоправдана чужда намеса във вътрешната политика на Австрия.
Говорител на Raiffeisen каза, че се проучват варианти за бизнес в Русия, „включително внимателно управлявано излизане“ и че „ускорява“ оценката си, добавяйки, че също така е намалила кредитирането в страната.
Австрийският кредитор вече е най-важната западна банка в Русия, предлагайки спасителна линия за плащания и регистрирайки при себе си приблизително една четвърт от преводите в евро към страната, въпреки че други банки, като италианската UniCredit, все още присъстват.
Служители на ЕЦБ не са склонни да оказват натиск върху Raiffeisen за незабавна продажба, страхувайки се от финансов удар, каза единият източник.
Говорител на австрийското финансово министерство каза, че макар да не може да има връщане към статуквото в отношенията с Русия, "повечето" международни компании, включително банките, остават там.
Има значителна търговия между Русия и останалия свят със стоки, като зърно, торове, петрол, газ, никел и други метали, които... изискват плащания“, каза говорителят.
Високи залози
През януари американският санкционен орган започна разследване срещу Raiffeisen за бизнеса ѝ, свързан с Русия.
Двама души, запознати пряко с въпроса, казаха за Reuters, че разследването се отнася до потенциални нарушения на западните санкции. Raiffeisen каза, че запитването е от общ характер.
Разследването, което обтегна отношенията между Виена и Вашингтон, може да се окаже опасно за Австрия, която играе ролята на мост между изтока и запада, превръщайки Виена в магнит за руските пари.
Джеймс О'Брайън, високопоставен служител по санкциите в Държавния департамент на САЩ, е изразил американските опасения относно Raiffeisen и нейния бизнес с Русия по време на дискусии във Виена през февруари, каза един от източниците на Reuters.
Посланик О'Брайън и австрийците обсъдиха тясното ни сътрудничество по отношение на санкциите в отговор на по-нататъшното незаконно нахлуване на Русия в Украйна“, каза говорител на Държавния департамент, попитан за посещението.
Говорителят на Raiffeisen каза, че банката е "в ранен етап" на събиране на информация, за да отговори на запитването от Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC) на Министерството на финансите на САЩ.
По време на посещението на австрийския президент Александър Ван дер Белен в Киев миналия месец украинският президент Володимир Зеленски разкритикува австрийския бизнес, който все още работи в Русия, като изтъкна подкрепата на Raiffeisen за Москва.
Банката също беше остро критикувана от инвеститорите, след като участва в руска кредитна схема, чрез която се плаща на войници, воюващи в Украйна.
Въпреки че залозите са високи, някои австрийски служители се надяват, че могат да издържат достатъчно дълго, за да приключи военния конфликт чрез преговори, позволявайки възобновяване на нормалния бизнес с Русия, казаха трима от източниците, запознати с въпроса.
Външният министър на Австрия Александър Шаленберг каза, че макар да е „легитимно“ властите на САЩ да се обръщат към Raiffeisen, Австрия носи основната отговорност за прилагането на санкциите.
Властите на САЩ могат да стигнат дотам, че да попречат на банката да обработва транзакции в долари – стъпка, която би нанесла сериозен удар на Raiffeisen и за която регулаторите в еврозоната се опасяват, че може да дестабилизира банката.
Латвийската ABLV Bank бързо се разпадна, след като беше санкционирана на САЩ през 2018 г. поради опасения за незаконна дейност, свързана до голяма степен с Русия.
Някои австрийски депутати също са критични към позицията на правителството.
„Надзорните органи трябва да проучат рисковете от дейността на Raiffeisen и това от първия ден на войната“, каза Стефани Криспер, депутат от либералната опозиционна партия Neos пред Reuters миналата седмица.
В продължение на много години връзките с Москва проникваха в нашата политическа система – сега икономическата и политическата зависимост от Русия най-накрая стана видима.“