Една енергийна криза по-късно: Урок за $500 милиарда
Настоящата енергийна криза може да бъде историческа повратна точка към по-чиста и по-сигурна енергийна система
Руската инвазия в Украйна наруши глобалните енергийни доставки, което доведе до внезапен скок на цените и предизвика широко осъждане от страна на международната общност. Като отмъщение много страни решиха да забранят доставките от Русия, заменяйки някои от доставките на петрол и газ и принуждавайки други страни да търсят други източници, за да задоволят своите енергийни нужди.
Някои страни използваха енергия, съхранявана за спешни случаи, а някои бяха принудени да проучат възобновяемите възможности за производство на енергия и електричество, тъй като традиционните вериги за доставка на електроенергия бяха прекъснати. Цените на природния газ в Европа се увеличиха с почти 70% след инвазията и някои страни наложиха санкции на Русия, което доведе до спиране на износа на газ за страните-членки на ЕС. Това подхрани кризата на енергийната несигурност в цяла Европа.
Международната агенция по енергетика (МАЕ) прогнозира, че руските енергийни доставки, търгувани в световен мащаб, може да спаднат от 20% през 2021 г. до 13% до 2030 г., повдигайки въпроси за това как руската и украинската енергия могат да бъдат използвани в бъдеще и как Европа като цяло може да бъде засегната.
Руската инвазия и нарастването на възобновяемите енергийни източници
В доклада на IEA Renewables 2022 се казва, че глобалната енергийна криза е довела до глобално нарастване на инсталациите за възобновяема енергия. Той изчислява, че растежът може да се удвои през следващите пет години, изпреварвайки въглищата като най-големия източник за производство на електроенергия.
Al Jazeera съобщи, че изследванията на мозъчните тръстове E3G и Ember показват ръста на възобновяемата енергия, който е помогнал на европейските страни да избегнат огромни количества разходи за газ по време на войната, като спестява до 1 милиард долара.
Слънчевата и вятърната енергия захранват една четвърт от електроенергията в ЕС от март до септември 2022 г., достигайки най-високото си ниво, а около 19 държави-членки на ЕС регистрират рязко увеличение на използването на възобновяема енергия. Използването на възобновяеми източници във Франция се е увеличило с 14%, в Италия с 20%, в Полша с 17%, а в Испания с 35% от февруари 2022 г.
Фейт Бирол, изпълнителен директор на МАЕ, каза: „Възобновяемите енергийни източници вече се разрастваха бързо, но глобалната енергийна криза ги изтласка в изключителна нова фаза на още по-бърз растеж, тъй като страните се стремят да се възползват от своите ползи за енергийна сигурност. Светът ще добави толкова възобновяема енергия през следващите пет години, колкото и през предходните 20 години.
Това е ясен пример за това как настоящата енергийна криза може да бъде историческа повратна точка към по-чиста и по-сигурна енергийна система. Продължаващото ускоряване на възобновяемите енергийни източници е от решаващо значение, за да се запази вратата отворена за ограничаване на глобалното затопляне до 1,5°C.“
Зеленото привлича правителствата
Проучването на базираната в Обединеното кралство адвокатска фирма Ashurst показа, че повече от 20 големи икономики виждат енергийната криза като възможност за ускоряване на прехода към по-екологична и чиста енергия. Въпреки че забраната за доставки на руски природен газ увеличи търсенето на въглища за производство на топлинна и електрическа енергия – като Reuters съобщава, че това възпрепятства инвестициите в слънчева и вятърна енергия – това може да се окаже краткосрочно последствие.
В доклада се казва, че инсталираният мощностен капацитет на фотоволтаичните слънчеви (слънчеви PV) потенциално може да надмине въглищата до 2027 г. Прогнозите показват, че кумулативният слънчев фотоволтаичен капацитет може да нарасне с 1500 GW през периода, надминавайки природния газ като най-значимия доставчик на енергия до 2026 г. и въглища до 2027 г. Той също така прогнозира годишно увеличение на слънчевия фотоволтаичен капацитет за следващите пет години.
Слънчевата фотоволтаична енергия от мащаба на комуналните услуги остава най-евтиният вариант за производство на електроенергия в много страни въпреки по-високите инвестиционни разходи поради инфлацията. Годишният доклад на МАЕ за световни енергийни перспективи казва, че инвестициите в глобална чиста енергия могат да нараснат с повече от 2 трилиона долара годишно до 2030 г., което се равнява на половината от настоящите нива.
Разпределената слънчева фотоволтаична енергия, като например слънчева енергия на покрива на сгради, също е настроена за по-бърз растеж поради по-високите цени на електроенергията на дребно и нарастващата политическа подкрепа, която помага на потребителите да спестят пари от сметките си за енергия“, се казва в доклада.
Преминаване на границите
Европейските правителства са ангажирали 500 милиарда долара за субсидиране на енергийната индустрия и потребителите и макар това да е впечатляваща цифра, има опасения, че правителствата ще се борят да поддържат този темп на инвестиции в бъдеще. Джонатан Стърн, професор в Оксфордския институт за енергийни изследвания, каза пред Al Jazeera, че европейските правителства няма да имат достатъчно пари за по-значителни инвестиции във възобновяема енергия.
Урокът за 500 милиарда долара е, че когато правителствата се изплашат, че хората ще загубят енергията си, те са готови да отделят почти всяка сума, за да предотвратят това. Амбициите се нуждаят от пари и един от проблемите е, че изглежда, че инвестициите във възобновяеми източници се забавят, поне в много европейски страни. Начинът да се поправи това е правителствата да влязат и да вложат парите, за да гарантират, че това ще се случи, но на правителствата им липсват пари.“
Прогнозите на МАЕ показват, че възобновяемият капацитет може да се разшири до 25%, ако правителствата по целия свят се справят с изменението на климата, направят промени в политиката и създадат средства за същото.