ЕК дава „право на ремонт“ на потребителите
Комисията се надява, че предложеният закон ще има положителни последици за околната среда и климата
Мобилен телефон, телевизор, пералня или лаптоп – такива потребителски продукти трябва да работят най-малко две години в Европейския съюз. Това е, което законът за гаранцията предвижда сега. Но как продавачите изпълняват това свое задължение, сега зависи до голяма степен от самите тях.
Те могат да ремонтират устройството, но могат и просто да го заменят. И това, според Европейския парламент и Европейската комисия, е довело до все повече и повече продукти, завършващи на боклука.
Всеки гражданин на ЕС произвежда половин тон отпадъци всяка година. Освен това винаги има недоказано подозрение, че производителите умишлено инсталират слаби места, така че устройствата да се повредят по-рано – точно след края на 2-годишната гаранция, за да могат да продават нови устройства.
Ето защо сега Европейската комисия иска да даде на потребителите законно право на ремонт. Производителите ще бъдат задължени да ремонтират повредените устройства поне по време на двугодишния гаранционен период, ако клиентът пожелае. Това обаче не удължава гаранционния срок. Той продължава да изтича две години след покупката на продукта. Има и ограничение: ако ремонтът е очевидно по-скъп от заместващ продукт, правото на ремонт отпада.
Но Европейската комисия отива една крачка напред. Брюксел иска да насърчи ремонта на домакински уреди след изтичане на двете години. Много устройства изискват ремонт пет или десет години след изтичане на гаранцията, но тогава не е безплатно. Тук влизат електроуреди като перални, сушилни, съдомиялни машини, прахосмукачки и др.
Това обаче често се оказва много трудно, защото е твърде сложно за потребителите да намерят сервиз. В бъдеще страните членки трябва да създадат онлайн платформи, на които клиентите да могат да ги намират. Те от своя страна трябва да предоставят стандартен формуляр за разходите и продължителността на ремонта, за да направят офертите сравними.
Комисията се надява, че предложеният закон ще има положителни последици за околната среда и климата. ЕС може да спести 18.5 милиона тона парникови газове, 1.8 милиона тона суровини и 3 милиона тона отпадъци в рамките на 15 години чрез правото на ремонт. Производителите и продавачите, от друга страна, биха могли да спестят 15.6 милиарда евро през този период, ако не просто изхвърлят продуктите, а ги ремонтират, изчислява комисията.