ЕК иска социалните мрежи да показват с предимство сериозните медии
Днес Комисията представи експертен доклад, свързан с разпространението на дезинформация в ЕС
Експерти от Европейската комисия препоръчват създаването на кодекс
с принципи, който онлайн платформите и социалните мрежи да спазват. Днес
Комисията представи експертен доклад, свързан с разпространението на дезинформация в ЕС, предава БТА.
В документа се предлага определението, че дезинформация е „погрешна, неточна или подвеждаща информация, подготвена, представена и разпространявана, за да набави облага или да причини умишлено вреда на обществото”. Отбелязва се, че тези действия са заплаха за демократичния процес и могат да бъдат насочени към ясни цели като здравето, науката, образованието и финансите.
Освен това се препоръчва онлайн платформите и социалните мрежи да съдействат на потребителите да виждат с предимство информацията от сериозни източници.
Отбелязва се, че подобни мерки са особено важни в навечерието на избори. От ноември досега ЕК е получила близо 3000 сигнала за умишлена дезинформация, свързана особено с повлияването на изборния и миграционния процес.
По данни от проучване на „Евробарометър”, 83% от гражданите заявяват, че наблюдават много фалшиви новини и оценяват това като заплаха за демокрацията. Гражданите имат най-голямо доверие като източник на новини в радиостанциите (70%), телевизиите (66%) и вестниците (63%).
Едва 26-27 на сто вярват на новини, прочетени в интернет. От източниците в интернет европейците се доверяват на данни от специализирани сайтове и блогове, на новинарски и обществени агенции (70%).