ЕК предлага да се удължат мерките за пестене на газ в Европа
Домакинствата може да се наложи да намалят допълнително потреблението през следващата зима, ако температурите се върнат по-близо до дългосрочната средна стойност
Въпреки че Европа преживя мека зима и засега излезе от енергийната криза, Европейската комисия предлага да се удължи извънредното законодателство относно мерките за намаляване на потреблението на газ.
Според регламента, договорен през юли 2022 г., страните членки трябваше доброволно да намалят използването на природен газ с 15% в сравнение с количествата, потребявани през последните пет години. Той обаче изтича в края на март, а Комисията предлага да се удължи с още 12 месеца, за да се избегнат проблеми със сигурността на доставките през следващата зима.
Предложението ще бъде обсъдено от министрите на енергетиката в рамките на Съвета по транспорт, телекомуникации и енергетика (TTE) на 28 март.
Тъй като отоплителният сезон приключва в края на март, нивата на съхранение на газ са исторически високи и е изградена нова инфраструктура, за да се подпомогне диверсификацията. Освен това, Русия вече не може да „въоръжава“ енергията и да въвежда несигурност в системата в същата степен, както през 2022 г., допълва ЕК.
Очакванията са обаче глобалните газови пазари да останат напрегнати през следващите месеци с редица възможни рискове и предизвикателства (като метеорологични условия, глобалното търсене на LNG и макроикономическите условия). Анализът на Комисията установява, че за да се компенсира напълно трайното намаление на руския газ, е необходимо търсенето трайно да остане ниско и да се допълни с още втечнен природен газ и газ от тръбопроводи, доставян от други държави, и нов възобновяем капацитет, инсталиран от началото на 2022 г.
В него се заключава, че продължаването на схемата за намалението с 15% на потреблението за още една година би било достатъчно, за да се постигне 90% степен на запълване на газовите хранилища до 1 ноември и да се гарантира, че няма опасности, свързани със сигурността на доставките на газ през следващата зима.
Намаляването на потреблението на газ и улесняването на редовното зареждане на хранилищата за по-дълъг период от време също ще спомогне за поддържане на настоящите пазарни условия – с по-ниски цени и по-малка нестабилност от миналата година – и ще ограничи всеки възможен неблагоприятен ефект върху допълнителните обеми, внасяни в Европа“, се казва в съобщението на ЕК.
Последните налични данни показват, че въвеждането на този регламент през юли миналата година е генерирало икономии от 19%, еквивалентни на 41.5 милиарда кубични метра (bcm), между август 2022 г. и януари 2023 г., което спомогна за смекчаване на проблемите със сигурността на доставките до днес.
Една малка промяна в новото предложение ще бъде Комисията и държавите членки да наблюдават и докладват данните за спестяванията по сектор всеки месец, вместо общото търсене на газ на всеки два месеца. Това ще помогне на държавите членки да прилагат по-целенасочени мерки в бъдеще, ако е необходимо.
Умерен напредък
Европа преживя мека зима, но регионът също така успя да намали потреблението на газ според температурата в отговор на високите цени, обществените информационни кампании и затварянето на промишлени предприятия.
Седемте най-големи потребители в Европейския съюз (Германия, Италия, Франция, Холандия, Испания, Белгия и Полша) са намалили общото потребление с 22% през трите месеца от октомври до декември в сравнение с година по-рано.
По-ниските поддържани температури представляват по-голямата част от това намаление, като броят на градусовите дни за отопление във всяка страна е намалял средно с около 16% между октомври и декември в сравнение с 2021 г.
Но имаше и умерено намаление на основното потребление, коригирано спрямо температурата, което се дължи на комбинация от реакция на клиентите към високите цени, обществени информационни кампании за намаляване на търсенето и затваряне на индустрията.
Всяка страна намали употребата си според температурата през декември, като съкращенията варират от 19% в Германия и Испания до 17% в Белгия и Холандия, 13% в Полша, 11% във Франция и 8% в Италия, пише Reuters. България е успяла от миналия август до началото на тази година да намали потреблението на газ с 23.9 на сто. Най-голям спад отчита Финландия с 58.5 на сто.
Натискът за приспособяване падна най-силно върху енергоемките индустрии, включително химикали, торове, стомана, керамика, стъкло, топилни заводи и оранжерийно градинарство.
В много от тези индустрии потреблението е намаляло рязко поради съкратено работно време и затваряне на заводи, което доведе до значително спестяване на газ.
Но тъй като бремето пада толкова тежко върху промишлеността, изводът е, че спестяванията от производителите на електроенергия и домакинствата са относително скромни след отчитане на топлата зима.
Европейските страни извадиха късмет с времето и промишлеността пое непропорционално голям дял от тежестта на намаляването на търсенето.
Следващата зима може да не е толкова мека и индустрията не може да продължи да поема по-голямата част от намаляването на търсенето без постоянна загуба на капацитет.
Домакинствата може да се наложи да намалят допълнително потреблението през следващата зима, ако температурите се върнат по-близо до дългосрочната средна стойност.