Предлагат разделяне на ДКЕВР
Членовете на Комисията да се избират от Народното събрание, се посочва в проекта, изготвен от МИЕ
Служебното ръководство на Министерството на икономиката и енергетиката най-накрая представи промените си в Закона за енергетиката (ЗЕ), които целят да гарантират повече независимост за Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР).
„Основна цел на промените в ЗЕ е подобряване дейността и независимостта на ДКЕВР. Предлага се разделянето на комисията на два специализирани състава – единият по въпросите на енергетиката, а другият по въпросите на водоснабдяването, за да се оптимизира работата на комисията“, поясняват в писмо до медиите от ведомството на Васил Щонов.
Оттам са на мнение, че за да се гарантира независимост на вземаните от ДКЕВР решения, в закона следва да се посочи, че регулаторът „не трябва да търси или приема директни инструкции от правителството или друго публично или частно лице, че трябва да работи независимо от всякакви пазарни интереси“. Истината е, че „привикването на килимчето“ на шефовете на ДКЕВР от страна на енергийните министри и премиери е „традиция“ от редица правителства насам.
Според промените назначаването и освобождаването на членовете на регулатора ще се извършва от Народното събрание, а не както до сега от Министерския съвет (МС). Номинациите на кандидатите ще бъдат от народните представители и парламентарни групи, като е предвидена възможност юридически лица с нестопанска цел, регистрирани в обществена полза и с определен предмет на дейност също да могат да предлагат на народните представители и парламентарните групи кандидатури за членове на комисията. Така ще се осигури публичност в процеса на избор на членове на комисията. Увеличават се и изискванията към членовете на комисията по отношение на професионалния им опит.
Ограничаване броя на закритите заседания на ДКЕВР също е сред предвидените промени в закона. Разширява се обхватът и на публикуваната от комисия информация, включително протоколите от откритите заседания и обществените обсъждания, и начина, по който са гласували членовете на комисията при вземането на решения.
Едно от основните неща е в разделението на състава на ДКЕВР на две – на този за енергийните въпроси и този за ВиК-операторите. Целта е постигане на повече експертност и по-ефективно управление на двата ключови сектора.