Ерата на лесните пари свърши и ще боли
Краят на ерата на лесните пари приключи, но това все още не се усеща на световните пазари. Това дава надежда на участниците на пазара, че болката от агресивното повишаване на лихвените проценти и високата инфлация е преминала, пише Reuters в свой анализ. Анализаторите обаче са скептични и говорят за предстояща болка.
Централните банки на САЩ и Обединеното кралство намаляват допълнително стимулите, като разпродават корпоративни облигации, които държат, а Европейската централна банка скоро ще се присъедини към тях. Японската финансова холдингова компания Nomura изчислява, че балансите на трите централни банки ще се свият с 3 трилиона долара тази година.
Технологичните акции и криптовалутите изглеждат уязвими. Те са сред рисковите активи, които поскъпнаха рязко преди 2022 г., тъй като парите, изпомпвани от централните банки в опит да стимулират инфлацията тогава, търсеха къде да отидат.
Когато имате безпрецедентно парично затягане, вероятността е да получите проблеми, които не са разкрити – това може да е нещо скрито, като ликвидност, или нещо по-очевидно, като натиск на жилищния пазар“, каза главният пазарен стратег на Zurich Insurance Group Гай Милър, цитиран от Reuters.
Медията разглежда някои потенциални точки на натиск.
Няма вече любимци
Някога любимци на ерата на лесните пари, сега технологичните акции се отбягват от много инвеститори дори след отскачането през януари. По-високите лихвени проценти правят по-скъпо поемането на удари върху потенциалния ръст на печалбите на ранен етап или спекулативни бизнеси.
Когато икономическата несигурност е висока, инвеститорите често търсят надеждна възвращаемост от дивиденти, за да защитят портфейлите. Това прави компании като Apple, чиито акции се търгуват при дивидентна доходност под 1%, да изглеждат уязвими.
Намираме се на етап, в който много високите оценки на пазарите се сблъскаха с много по-малко подкрепяща политика“, каза Джеймс Харис, старши фонд мениджър в Troy Asset Management. „И така, перспективите се помрачават.“
Технологичните фирми преобръщат изобилието от епохата на пандемията, съкращавайки работни места след години на наемане на служители. Alphabet, собственикът на Google, планира да съкрати около 12 000 работници; Microsoft, Amazon и Meta уволняват почти 40 000.
Рискове от фалити
Притесненията относно корпоративните неизпълнения на задължения нарастват с вдигането на лихвите, въпреки че притесненията за рецесията са намалели.
S&P Global каза, че Европа е имала втория най-голям брой неизпълнения по дългове миналата година от 2009 г.
Очаква се нивата на просрочие в САЩ и Европа да достигнат съответно 3.75 и 3.25% през септември 2023 г. спрямо 1.6 и 1.4% година по-рано, като песимистичните прогнози от 6 и 5.5% не са изключени.
Портфолио мениджърът на Man GLG Майкъл Скот казва, че пазарите не са оценили напълно риска от по-големи неизпълнения.
Повече частен дълг
Пазарите на частни дългове нараснаха след финансовата криза до 1.4 трилиона долара от 250 милиарда долара през 2010 г.
Естеството, финансирането с до голяма степен плаващ лихвен процент се харесва на инвеститорите, които могат да пожънат възвръщаемост във високи едноцифрени до ниски двуцифрени стойности, и стана популярно, тъй като спадащите лихвени проценти след 2008 г. увеличиха рисковите активи.
Сега, проверка на реалността: по-високите ставки предполагат по-тежко дългово бреме за компаниите, тъй като рецесията се задава, хвърляйки сянка върху способността им да генерират достатъчно пари, за да плащат нарастващите лихвени разходи.
Криптозима
Нарастващите разходи за заеми разтърсиха криптопазарите през 2022 г. Цената на биткойн се срина с 64% и около 1.3 трилиона долара бяха заличени от глобалната пазарна капитализация на криптовалутите.
Биткойнът се повиши наскоро, но предпазливостта остава. Колапсът на различни доминиращи криптокомпании, най-вече FTX, принуди инвеститорите да поемат големи загуби и предизвика призиви за повече регулация.
Януари донесе нова вълна от съкращения на работни места, докато фирмите се подготвят за така наречената криптозима. Кредитното звено на Genesis наскоро подаде молба за защита от банкрут в САЩ, като дължи на кредиторите най-малко 3.4 милиарда долара.
Продава се
Пазарите на недвижими имоти, които първи реагираха на повишенията на лихвите, започнаха да се пропукват миналата година и 2023 г. ще бъде трудна с цени на жилищата в САЩ, които се очаква да паднат с 12%.
Мениджърите на фондове, анкетирани от BofA, виждат проблемния сектор на недвижимите имоти в Китай като втория най-вероятен източник на кредитно събитие.
Европейските недвижими имоти отчитат нива на бедствие, невиждани от 2012 г., според данни на адвокатската кантора Weil, Gotshal & Manges.
На фокус е как секторът обслужва дълга си, а официални лица предупреждават, че европейските банки рискуват значителни удари по печалбите от падащите цени на жилищата.
Компанията за управление на инвестиции в недвижими имоти AEW изчислява, че Обединеното кралство, Франция и Германия може да се сблъскат с недостиг на дългово финансиране в размер на 24 милиарда евро до 2025 г. За щастие балансите на банките са по-добре позиционирани да поемат загуби, така че малцина очакват повторение на 2008 г.