Ердоган и Путин откриха първата ядрена централа на Турция
Атомната електроцентрала „Аккую“ ще бъде в експлоатация 60 години, но е възможно удължаване с още 20
Турция откри първия блок на своята, построена от Русия, атомна електроцентрала днес, зареждайки я със свежо ядрено гориво. Така тя официално получи статут на ядрено съоръжение. Освен че е стъпка към повишаване на националната сигурност, централата показва и укрепването на енергийните връзки с Москва.
Атомната електроцентрала „Аккую“, която се изгражда в южната провинция Мерсин на Турция, е първата атомна електроцентрала в страната. По план тя ще бъде в експлоатация 60 години, плюс възможно удължаване с 20 години, до извеждането ѝ от експлоатация.
Добри връзки с Русия
Церемонията по откриването днес обаче разбуни духовете в страната заради новините около здравословното състояние на турския президент Реджеп Тайип Ердоган, който трябваше да присъства официално на място. Преди дни обаче той прекъсна телевизионно интервю на живо за кратко заради здравословно неразположение, а вчера отмени планираните си публични изяви по съвет на лекари. Днес откриването трябваше да се състои в 13:30 часа местно време, но се отмени за 16 часа, което доведе до още повече спекулации относно здравето на президента. В крайна сметка той успя да се включи в официалното събитие онлайн и да благодари „от свое име и от името на турския народ на Русия за изграждането на АЕЦ „Аккую“.
Според чуждестранни медии появата на видеото представя усилието на Ердоган да демонстрира здраве и жизненост в един от най-уязвимите моменти от неговото двудесетилетно управление. Само след две седмици в страната предстоят избори за президент.
Но той изглеждаше отслабнал и видимо крехък, докато се обръщаше към Путин и нацията зад президентското си бюро“, пише France24.
Въпреки първоначалната информация, че президентът на Русия Владимир Путин ще присъства на церемонията днес, той не дойде в Турция, а се включи също онлайн. Владимир Путин нарече АЕЦ „Аккую“ един от най-големите руско-турски проекти, който ще допринесе за добросъседските отношения, съобщава Anadolia.
Подчертавам, че това е водещ проект. Той носи и взаимни икономически ползи и, разбира се, спомага за укрепването на многостранното партньорство между нашите две страни, което се основава на принципите на добросъседство, взаимно уважение и зачитане на взаимните интереси“, каза Путин по време на видео обръщение.
Отбелязвайки, че Русия и Турция възнамеряват да продължат да развиват икономическите и търговски отношения, Путин каза, че страната му ще продължи да доставя на Турция енергийни ресурси, предимно природен газ.
Турция става ядрена сила
Ердоган обяви също предстоящото начало на строителството на втората и третата атомни електроцентрали в Турция, в светлината на положителния опит от изграждането на централата „Аккую“, която се счита за най-голямата строителна площадка от този вид в света.
През 2010 г. Русия и Турция постигнаха сделка, с която позволят на руската държавна компания „Росатом“ да построи и управлява централата „Аккую“, която е проектирана с четири ядрени реактора, всеки с капацитет за генериране на 1200 MW електроенергия.
Производството на електроенергия в централата се очакваше да започне по-късно тази година, вероятно в края на октомври, но според информацията днес това ще вероятно ще се случи 2024 г.
Според сделката централата „Аккую“ трябваше да бъде построена с руски капитал от 20 милиарда долара.
Подобно на много важни проекти, „Аккую“ беше реализиран с модел на финансиране, който не натоварва националния ни бюджет. „Аккую“ е най-голямата ни съвместна инвестиция с Русия“, коментира днес Ердоган.
Строителството започна през 2018 г. и е планирано да завърши през 2026 г. След като бъде напълно готова, централата се очаква да произвежда годишно 35 милиарда kWh електроенергия, за да задоволи приблизително 10% от вътрешните нужди от електроенергия.
Нашата страна се издигна до лигата на нациите с ядрена енергия, макар и след 60-годишно закъснение“, каза Ердоган.
Според последните данни на Министерството на енергетиката и природните ресурси, въглищата имат дял от 34.6% в производството на електроенергия в Турция, следвани от природния газ с 22.2% и водната енергия с 20.6%.
Атомната централа също е важна за Ердоган от политическа гледна точка, тъй като той се кандидатира за президент на 14 май, докато страната се бори с икономически проблеми и висока инфлация.
Фактът, че огромен и много стратегически проект със 100% руски капитал е изграден в страна от НАТО, е изключително символичен в отразяването на разнообразяващото се и задълбочаващо се измерение на турско-руските отношения“, коментира Керим Хас, базиран в Москва анализатор по руските въпроси, цитиран от „Синхуа“.
Откриването на „Аккую“ идва в момент, когато страните от НАТО и Европейския съюз наложиха санкции на Русия за стартирането на войната в Украйна през февруари 2022 г.
Анкара отказа да санкционира Русия, с която засили сътрудничеството си в някои сектори през последните няколко години въпреки западните критики.
„Когато западният блок налага санкции на Русия, изграждането на „Аккую“ не се прекъсва. Това демонстрира желанието на Анкара и Москва да запазят връзките си въпреки различията по украинския конфликт“, допълни Хас.
Според анализатора „Аккую“ може да служи и като проект, който да помогне за предотвратяване на възходи и падения в отношенията между Турция и Русия в дългосрочен план, особено в глобалния световен ред, който в момента се характеризира с големи трансформации.