ЕС и Индия засилват сътрудничеството си на фона на войната в Украйна
Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен и индийският премиер Нарендра Моди подписаха споразумение за създаването на Съвет по търговия и технологии
Европейският съюз (ЕС) и Индия се договориха в понеделник да създадат Съвет по търговията и технологиите, за да засилят сътрудничеството помежду си, съобщава Reuters. Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен се срещна с индийския премиер Нарендра Моди в Делхи.
Мисля, че тази връзка днес е по-важна от всякога. Имаме много общи неща, но също така сме изправени пред предизвикателен политически пейзаж“, каза фон дер Лайен във встъпителните си думи по време на среща с индийския премиер Моди.
САЩ са единствената друга страна, която има споразумение с ЕС, подобно на това, подписано в понеделник с Индия.
Визитата на фон дер Лайен подчертава усилията на Запада да насърчи Ню Делхи да отслаби връзките си с Русия след нахлуването в Украйна. Индия се въздържа от изрично осъждане на руската инвазия, като същевременно призовава за незабавно прекратяване на насилието.
Фон дер Лайен определи сътрудничеството с Индия в областта на сигурността, изменението на климата и търговията като основни приоритетни области.
Двете страни се съгласиха, че бързите промени в геополитическата среда подчертават необходимостта от съвместен задълбочен стратегически ангажимент“, се казва в съвместно изявление.
Посещението на фон дер Лайен идва дни след като британският премиер Борис Джонсън се срещна с индийския си колега Нарендра Моди и се съгласи да увеличи двустранното сътрудничество в областта на отбраната и бизнеса. Визитата на Джонсън бе предшествана от американски официални лица и външните министри на Русия и Китай.
Очакваше се фон дер Лайен да предложи увеличаване на продажбите на европейско военно оборудване на Индия и да поднови преговорите по споразумение за свободна търговия, каза високопоставен служител на ЕС преди началото на срещата.
Индийският външен министър Субраманям Джайшанкар заяви след срещата с фон дер Лайен, че са „разменили мнения относно икономическите и политическите последици от конфликта в Украйна“.
Подобно на много европейски страни, Индия продължава да купува петрол от Русия въпреки санкциите, наложени на Москва от САЩ и други развити страни.