ЕС намери поръчаните количества газ от България в първия общ търг
От тук нататък компаниите от ЕС вече ще могат да договарят условията на договорите за доставка директно с компаниите доставчици, без участието на Комисията
ЕС е намерил доставчици за цялото количество газ, поръчано от България през новата общоевропейска платформа. Това заяви днес заместник-председателят на Европейската комисия Марош Шефчович по повод приключилия първи търг.
Съвпадението в най-уязвимите страни е особено положително. Например поисканите количества газ от България по новата европейска платформа за съвместни поръчки на ЕС са напълно удовлетворени“, каза той без да дава подробности какви са количествата, кои са компаниите и доставчиците.
При първия търг ЕС успя да привлече оферти от 25 компании-доставчици, еквивалентни на повече от 13.4 милиарда кубични метра газ, надминавайки общото търсене от 11.6 милиарда кубични метра, което компаниите от ЕС подадоха чрез наскоро създадения механизъм AggregateEU.
Това обхваща 8.7 милиарда кубични метра газ по тръбопроводи и 2.2 милиарда кубични метра LNG, каза Комисията.
От тук нататък компаниите от ЕС вече ще могат да договарят условията на договорите за доставка директно с компаниите доставчици, без участието на Комисията.
Това е забележителен успех за инструмент, който не съществуваше преди около пет месеца. Комисията изигра ролята си на агрегатор и сега предстои съответните страни да сключат своите споразумения. Това е печелившo за всички страни“, каза Марош Шефчович.
Комисията смята, че ще подкрепи усилията на страните от ЕС да изпълнят задълженията си за съхранение на газ за следващата зима, като същевременно ще укрепи колективна енергийна сигурност на конкурентни цени. По-нататъшни търгове ще следват на всеки два месеца до края на годината. Следващият тръжен кръг се очаква да започне през втората половина на юни, каза Комисията.
Агрегирането на търсенето и съвместното закупуване е водеща инициатива в рамките на Енергийната платформа на ЕС, която беше създадена, за да работи върху диверсификацията на доставките на газ в ЕС, след като Русия нахлу в Украйна и Европа колективно реши да сложи край на зависимостта си от вноса на руски изкопаеми горива.
Държавите-членки на ЕС се ангажираха да участват в агрегирането на търсенето на най-малко 15% от своите национални цели за съхранение на газ, което се равнява на около 13.5 милиарда кубически метра газ годишно.