Възстановяването на Украйна ще падне върху плещите на ЕС
Някои страни членки предлагат да се проучат начини за пренасочване на руски средства към нападнатата държава
Европейският съюз планира да създаде доверителен фонд за солидарност с цел финансиране на възстановяването на опустошената от войната Украйна, тъй като се очаква страните членките на съюза да платят по-голямата част от разходите, съобщава Bloomberg.
Европейската комисия е заявила пред дипломати, че работи по инструмент, фокусиран върху дългосрочните нужди на страната, а не по многостранен такъв, тъй като Блокът ще поеме голяма част от сметката, казват източници, запознати с обсъжданията. Изграден по модела на възстановителния фонд за страните членки след COVID-19, той ще финансира инвестиции и реформи в съгласие с украинското правителство, но не е ясно колко ще бъде осигурено чрез безвъзмездни средства или заеми.
Тъй като войната все още продължава, ЕК не иска още да остойностява намеренията си, но е казала пред постоянните представители на страните в ЕС, че сумата ще достигне стотици милиарди евро в дългосрочен план.
Очаква се темите за следвоенното възстановяване и възможните репарации да привлекат вниманието през следващите седмици, докато високопоставени представители в Брюксел и Вашингтон планират да обсъдят начини да подкрепят Киев финансово и да гарантират, че огромната сума пари няма да бъде използвана неправомерно, казват представители на ЕС.
Корупционен надзор
Световната банка в четвъртък ще бъде домакин на сесия, посветена на Украйна, на която ще присъстват министри по време на пролетните срещи на Международния валутен фонд във Вашингтон. Очаква се заместник-председателят на ЕК Валдис Домбровскис да участва, казва представител на ЕС.
За страните е трудно да постигнат значителен напредък по какъвто и да е план, тъй като руските сили все още нападат украинските градове, но дори ако войната приключи, ще има огромни препятствия. Ендемичната корупция в Украйна и липсата на стабилни механизми за надзор са два от най-големите проблеми. Нидерландия предлага всеки нов инструмент за възстановяване да може да бъде използван, за да помогне за въвеждането на управленски структури в страната, които могат да я доближат повече към ЕС и да изгладят евентуалния ѝ път към присъединяване, казват източниците.
Като първа стъпка Комисията ще изготви цялостна оценка на финансовите нужди заедно със Световната банка. Украинското правителство изчислява, че унищожението на руските сили на негова територия ще струва 1 трлн. долара.
По-голямата част от първоначалната помощ ще отиде за възстановяване на инфраструктура и подкрепа за осигуряването на публични услуги. Украинският президент Володимир Зеленски каза на председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен, че правителството му се нуждае от 5 до 7 млрд. долара месечно, за да покрива заплати и други социални разходи.
Подкрепа за земеделците
Комисията обмисля и разширяване на гаранциите, за да помогне на бизнеса. Оценките на Украйна сочат, че около една трета от компаниите са спрели напълно дейността си, а 45% са намалили производството си.
Войната удари по-специално земеделския сектор – водещ за икономиката на страната, тъй като големи части от земята не могат да бъдат използвани. Земеделците са изправени пред растящи разходи, а износът е възпрепятстван.
Някои страни членки, включително Швеция и Словения, предлагат да се проучат начини за пренасочване на руски средства към Украйна, например чрез събирането на допълнителната печалба от високите енергийни цени или използването на замразени активи от санкционираните руски олигарси.
Блокът вече е изплатил 600 млн. евро под формата на заеми с облекчени условия, откакто започна войната, и ускорява одобрението на допълнителни 600 млн. евро, които може да бъдат отпуснати до лятото, казва представител на ЕС. Съюзът работи и по допълнителен пакет заеми, който може да бъде в същия размер.
Отделно Международният валутен фонд одобри 1.4 млрд. долара спешно финансиране за Украйна, като в същото време отмени 2.2 млрд. долара от предишен заем за 5 млрд. долара на Украйна, тъй като е ясно, че страната в момента не може да изпълни реформите и условията, нужни за да се получат останалата част от средствата, включително борбата с корупцията.