ЕС ще преговаря за нормализиране на отношенията с Куба
Възобновяването на дипломатическите връзки ще стане факт през март
Европейският съюз и Куба се споразумяха да се срещнат в началото на месец март за трети кръг на преговори, насочени към нормализиране на отношенията между островната страна и икономическия конгломерат. Информацията идва от официални източници на ЕС и дава сигнал за намеренията на Европейския парламент да създаде стабилни отношения с Куба, по-малко от месец след историческия пробив, осъществен в отношенията между Хавана и Вашингтон.
ЕС и Куба започнаха преговори за нормализиране на отношенията още през миналата година, след като всякакви контакти бяха преустановени през 2003г. Третият кръг на преговори трябваше да се състой още през декември, но на два пъти претърпя отлагане. На него ще се разискват въпросите за правата на човека и ролята на гражданското общество в държавното управление. Това обаче не означава, че ще има ограничения за темите на събеседване.
Дипломат от Европейския парламент заяви, че преговорите ще се осъществят на 4 или 5 март в Хавана, но пожела да остане анонимен.
Върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Федерика Могерини приветства съгласието на Куба и САЩ да възстановят дипломатическите си отношения след повече от 50 години пълна изолация и определи пробива в отношенията като: „историческа повратна точка“.
Могерини също така добави, че ЕС се надява да „разшири отношенията си с всички части на кубинското общество“, от което в крайна сметка ще зависи състоянието на взаимоотношенията между заинтересованите страни. Освен това тя изрази желание да възобнови сътрудничеството на ЕС с Русия по въпросите на световната политика и търговията.
Отношенията между ЕС и Куба бяха тотално преустановени през 2003г., когато Хавана започна политика на репресии и вкара в затвора 75 дисиденти в пряк отговор на призиви за либерализация и по-голямо зачитане на правата на човека.
Куба е единствената страна в Латинска Америка, която няма политически диалог с ЕС.
ЕС основава своя подход към Куба в официален документ от 1996г., в който ясно се заявява, че икономическото сътрудничество трябва да върви ръка за ръка с напредъка към плуралистична демокрация и зачитане на правата на човека.