ЕС има проблем с прахосването на зелена енергия и отрицателните цени
Индустрията изпрати предупредително писмо до Комисията, настоявайки за реални решения на проблемите
Европейският съюз трябва да се заеме с прахосването на слънчевия енергиен потенциал и отрицателните цени, които удрят приходите от проектите. За това алармират група асоциации за слънчева и възобновяема енергия пред Европейската комисия, цитирани от Euractive.
Слънчевата индустрия се разраства бързо в Европа, с вече инсталирани 40 гигавата (GW) през 2022 г., почти 50% повече в сравнение с 2021 г.
Въпреки че лятото на 2023 г. вероятно отново ще е рекордно за слънчевото производство, проблемите с електрическите мрежи, липсата на гъвкавост в системата и нестабилните цени оказват негативно влияние върху проектите, пишат асоциациите в писмо, адресирано до комисаря по енергетиката на ЕС Кадри Симсън.
Енергийната и климатичната криза изискват от нас да увеличим темповете на разгръщане на слънчевата енергия до безпрецедентни нива. Повече от всякога е необходимо да се предприемат действия за ускоряване на слънчевия растеж и смекчаване на загубата на енергия“, пишат 19-те асоциации, 16 от които представляват индустрията в страните от ЕС.
Ограничаване и отрицателни цени
Основно безпокойство на индустрията е, че слънчевата енергия все повече се изключва от мрежата във времена на ниско търсене, понякога в полза на силно замърсяващото производство от въглища.
Тази година се наблюдават ограничения в страните от ЕС, особено Полша и Чехия, които спряха производството на слънчева енергия поради неочаквано по-ниско търсене, докато въглищните електроцентрали продължиха да произвеждат и да замърсяват.
Поради зависимостта от така нареченото „базово натоварване“ и липсата на гъвкавост на системата, въглищата с големи емисии се изгарят, а чистата, евтина слънчева енергия се губи“, се казва в съвместното писмо.
Наред с това индустрията предупреждава, че променливите цени на енергията и твърде честите отрицателни нива застрашават инвестициите в нови соларни активи.
По-високата променливост на цените, илюстрирана днес чрез ценови скокове или отрицателни цени, ще бъде новото нормално, пишат асоциациите. Те твърдят, че това означава по-висока несигурност и потенциална загуба на приходи за възобновяемите енергийни източници.
Мрежите трябва да се подготвят за повече ВЕИ
Много решения на тези проблеми вече бяха предложени в закона на ЕС за стимулиране на производството на енергия от възобновяеми източници, приет през 2018 г. Той обаче не се прилага правилно в много държави от ЕС.
За да помогнат за справяне с проблемите, асоциациите призовават страните членки да подобрят готовността на мрежите си и да ускорят издаването на разрешения и изграждането на мрежова инфраструктура.
С очаквания скок на възобновяемите енергийни източници, мрежите не могат да чакат и трябва да започнат да се развиват, включително с изпреварващи инвестиции, твърдят асоциациите.
Гъвкавостта също трябва да бъде въведена в цялата електроенергийна система – от адаптирането на мрежите до превръщането на домовете във все по-отзивчиви на ценовите сигнали. Наред с това Европа се нуждае от допълнителен капацитет за съхранение и стимули за използване на електроенергия, когато търсенето и следователно цените са ниски, като например през нощта.
Асоциациите също така призовават да се обърне внимание на регулаторните затруднения и двойните такси, когато става въпрос за хибридни проекти, при които производството на слънчева енергия се комбинира със съхранение или друг източник на генериране, като вятърна енергия.
Наред с това инвеститорите трябва да получат правилния сигнал и да знаят, че инвестициите в слънчева енергия са стабилни в дългосрочен план.
Това може да стане с договори за разлика, които осигуряват гарантиран приход за възобновяеми енергийни източници и бяха предложени от Европейската комисия като начин за стабилизиране на нестабилните цени на енергията в реформата на пазара на електроенергия, предложена през март 2023 г.