EVN е в тотално неведение за цената на тока заради либерализацията
Никой не може да каже как ще изглежда фактурата за тока от месец юли, а времето наближава
Само три месеца остават до частичната либерализация на пазара на ток за битовите потребители. От 1 електроснабдителните дружества ще започнат да купуват тока за клиентите си от борсата, но крайните потребители ще продължат да са защитени на регулирания пазар. А разликата между (вероятно) по-високите пазарни цени и по-ниските регулирани ще се покрива от Фонд „Сигурност на електроенергийната система“.
Около процеса обаче все още има твърде много неясноти и ЕРП-тата са в тотално неведение какво ще се случи.
Въпросителна за цената на тока
На пресконференция в четвъртък EVN България, която оперира в Югоизточна България, представи подробно притесненията си по отношение на освобождаването на пазара. Дружеството обяви новата цена на парното за пловдивчани, която през предстоящия отоплителен сезон ще е близо 157 лева за MWh, или с 13% по-висока от настоящата.
Цената на тока за бита обаче остава под въпрос заради все още неизяснения процес по либерализацията.
За момента ние на регулатора даваме нашите прогнозни разходи, но не можем да дадем цена. Досега не ни се е случвало, но винаги има нещо ново“, каза Калина Трифонова, зам.-председател на УС на EVN България.
От юли крайните снабдители – „Електрохолд“, ЕВН и „Енерго-про“ – трябва да купуват електроенергията за битовите клиенти от борсата, сегмент „Ден напред“, и след това да я продават на регулирани цени на потребителите. Разликата между цената на свободния пазар и регулираната трябва да бъде компенсирана от Фонд сигурност на електроенергийната система (ФСЕФ), който към момента има финансов дефицит от 1 млрд. лв.
Все пак стана ясно, че въпреки "дупката", има заделени 430 млн. лв. в Енергийния фонд, които могат да се използват само за компенсациите.
Компаниите обаче виждат и друг проблем – кога ще се изплащат тези компенсации, тъй като ако се следва моделът за бизнес потребителите, това ще доведе до големи финансови дефицити за тях.
Причината е, че разликата в двете цени вероятно ще е голяма. Сметките в момента показват, че средната покупна цена на Българската енергийна борса (БНЕБ), според настоящите фючърси, е 52% по-висока от тази, на която се купува от НЕК.
Над 12 млрд. KWh ще трябва да бъдат купени и продадени на милионите битови абонати в България“, обясни Сипек.
На борсата обаче количествата електроенергия се купуват ежедневно, което е различно спрямо сегашната регулация с доставчик – Национална електрическа компания (НЕК). В момента битовият клиент потребява енергията, след това се отчита, фактурира се, изпраща се фактура, той я плаща и средно в рамките на 45 дни компанията получава парите за доставената електроенергия.
Като сложим промяната от 1 юли ефектът на това, че купуваме всеки ден и я заплащаме и забавените парични потоци само до юни 2025 г. този модел ще доведе до 290 млн. лв. приходна дупка в оборотните средства на EVN Електроснабдяване“, каза още Сипек.
За да има яснота за електроразпределителните дружества са нужни промени в Закона за енергетиката, в нормативната рамка и в механизма за компенсация.
Времето изтича
От гледна точка на доставката на енергия и на мощности, няма никакъв проблем. Въпросът ще бъде чисто финансов и ликвиден, обясни Калина Трифонова, зам.-председател на УС на EVN България.
Има голямо предизвикателство с новия модел и с рулиращото отчитане. Ние отчитаме и фактурираме четири пъти в месеца. И днес, ако ме попитате как ще изглежда една фактура на 7 юли, когато е отчитането и издаването на фактурите на група от клиенти, нито аз, нито който и да е може да ви каже как ще изглежда тази фактура“, каза тя.
По думите ѝ времето тече и има кратки срокове, за да може да се решат тези въпроси.
Нямаме готово решение, имаме комплекс от мерки“, допълни Трифонова.
Според нея вариант е Фондът да направи авансови плащания към компаниите, но той все още се обсъжда.
Говорим с Фонда за финансиране в началото на периода, за да може да се обезпечи тази ликвидност.“
Времето е малко и дружествата алармират, че имат сериозна нужда от ликвидност, за да се справят с предстоящите проблеми.
Ние сме в активни разговори как тази разлика между цените може да бъде овладяна, за да няма сътресения.“
За момента компанията не разглежда хипотезата срокът за частичната либерализация да бъде отложен отново.