Европа може да напълни хранилищата си с газ до лятото
Цените ще трябва да останат на високи нива, за да стимулират непрекъснатото намаляване на търсенето
Европа може да напълни своите газови хранилища преди края на август, много по-рано от целта за 90% запълняемост до 1 ноември, договорена от страните членки, каза консултантската компания Icis.
Хранилищата „може да бъдат пълни дори по-рано“ в случай на по-бързо нагнетяване, се добавя в нов доклад.
Пазарът трябва да влезе в зимата с високи нива на запаси в Европа, а също и в Азия.“
Това намалява риска от свиване на доставките, тъй като „съхранението трябва да осигурява достатъчно газ, за да премине през ранните студове“.
По отношение на цените, остава рискът, че продължителните студове в Европа и/или Азия могат да доведат до „рязък скок на спот цените на газа през втората половина на зимата, в началото на 2024 г.“, каза Icis.
Но е малко вероятно цените да паднат до нивата отпреди кризата, дори в случай на мека зима, се добавя в него.
Повишени цени
Цените ще трябва да останат на високи нива, за да стимулират непрекъснатото намаляване на търсенето и да ограничат растежа от новите вносители“, се допълва в доклада.
В случай на изключително студена зима, германските газови хранилища може да бъдат напълно празни до януари, рискувайки недостиг на доставки, съобщи Montel по-рано.
Европа се обърна към втечнения природен газ (LNG), за да компенсира намаляващите руски тръбопроводни доставки на фона на войната в Украйна и последвалите санкции и в момента е най-големият източник на газови доставки, следван от норвежките потоци.
Европейският внос на втечнен природен газ през първото тримесечие на тази година скочи до нови рекорди, увеличавайки се с почти 8% спрямо същия период на 2022 г., до повече от 46 милиарда кубически метра, според данни за проследяването на кораби на Kpler.
Предупреждения от "Газпром"
В разрез с анализите руският гигант за природен газ "Газпром" заяви преди дни, че Европа може да се сблъска с трудности при запълването на газовото си хранилище до нивата от миналата година.
Меките температури тази зима до голяма степен помогнаха на Европа да премине през отоплителния сезон. Но няма гаранция, че природата ще направи такъв подарък и през предстоящия отоплителен сезон", написа руския гигант в свое съобщение.
Компанията допълва, че постигането на максималното ниво на запасите "няма да е лесно да се направи, като се вземат предвид политически мотивираните решения, насочени към спиране на вноса на руски тръбопроводен газ. Конкуренцията за доставки на втечнен природен газ ще окаже значително влияние върху количеството наличен газ на европейския пазар".