Европейски консорциум разработва „нова ядрена енергия“
Интересът към ядрената енергия се възроди, тъй като Европа търси алтернативи на руския газ
Френската енергийна група EDF, нейният италиански клон Edison, италианската Ansaldo Energia и нейното звено Ansaldo Nuclear ще си сътрудничат за развитието на ядрената енергия в Европа, съобщиха дружествата днес. Съгласно писмо за намерение, подписано от фирмите, сътрудничеството ще подкрепи новите ядрени проекти на EDF, по-специално малките модулни реактори.
Споразумението също така има за цел да поднови дебата за ролята на атомната енергия в Италия, която престана да използва ядрено производство през 1987 г., след като италианците гласуваха против това на референдум.
Интересът към ядрената енергия се възроди, тъй като Европа търси алтернативи на руския газ, както и заради целите за намаляване на въглеродните емисии.
Споразумението ще подсили европейската верига на доставки на нашите технологии в контекст, в който много европейски страни планират нови ядрени програми“, каза Вакис Рамани, старши вицепрезидент на EDF.
Според компаниите подписали документа ядрената енергия допълва възобновяемите източници, като гарантира стабилност и допринася за екологичната устойчивост на електроенергийната система, като се имат предвид амбициозните цели за декарбонизация на Европа и Италия, които определят 2050 г. като краен срок за постигане на климатична неутралност. Наистина ядрената енергия е един от най-добрите енергийни източници по отношение на ниските емисии на въглероден диоксид, осигурява намален отпечатък върху земята на единица инсталиран капацитет и гарантира оптимална програмируемост на производството.
Освен това новите реактори, като малките модулни реактори, се отличават с много високи показатели за безопасност, изискват ограничени инвестиции и могат да се използват за производство както на електричество, така и на топлина, като по този начин отговарят на нуждите на енергийната система и териториите по гъвкав начин, пише в съобщението си EDF.
Следващите обвързващи споразумения, които ще бъдат определени от страните, ще следват настоящото писмо за намерение.
Това споразумение полага основите за конкретен и открит размисъл върху ролята на новата ядрена енергия в подкрепа на италианския енергиен преход“, казва Никола Монти, главен изпълнителен директор на Edison.
„Тази нужда стана по-очевидна след катаклизмите през изминалата година, потвърждавайки важността на дългосрочните стратегически избори. Новата ядрена енергия допълва развитието на възобновяемите енергийни източници и може да бъде адекватно решение в подкрепа на целите за въглеродна неутралност до 2050 г., като допринася за енергийната независимост на европейската система”.