КЗП разкри множество нарушения при фирмите за бързи кредити
Регулаторът им дава 14 дни да се поправят, след което започва съдебни дела срещу нелоялните дружества
Комисията за защита на потребителите (КЗП) започна кампания срещу нелоялните фирми за бързи кредити в България. Това ще е, по думите на новия председател на КЗП Мария Филипова, „първата мащабна проверка на договорите и общите условия на фирмите, които предлагат бързи кредити“.
Досега въпросната проверка е установила нелоялни практики и клаузи в договорите, както и допълнителни такси, с които тежестта върху искателите на бързи кредити надвишава законоустановения таван на годишния процент на разходите. Според Закона за потребителския кредит, фирмите в сектора не бива да слагат годишен процент на разходите (ГПР), който надвишава пет пъти законната лихва за забава, която се променя всеки месец, което е около 14%. С различни допълнителни такси обаче тежестта се увеличава и въпросният таван се надхвърля.
Бяха посочени и други нелоялни и заблуждаващи практики. Например налагане на допълнителни такси за експресно одобряване на кредити или предсрочната им изискуемост дори при минимално закъснение на плащане.
Фирмите за бързи кредити в България са около 120, но Филипова уточни, че има добросъвестни фирми и не бива всички на пазара за небанково кредитиране да бъдат поставяни под общ знаменател.
Сега Комисията за защита на потребителите дава 14-дневен срок на въпросните нелоялни фирми, за да коригират договорите си, като в противен случай КЗП се кани да заведе колективен съдебен иск срещу тях.
В правомощията на КЗП е да налага санкции за подобни нелоялни практики и клаузи, като те могат да достигат до 70 хил. лв. Такива са налагани и до момента, но без резултат.
Темата с бързите кредити бе обект и на парламентарна дискусия преди няколко месеца с участието на вече бившия председател на КЗП Стоян Алипиев. Тогава депутати и граждански организации алармираха, че глобите са твърде малки и те трябва да се определят на база приходите на съответното дружество.
Към момента обаче инициатива за законодателни промени липсва.
Ръст в последните години
Статистиката на Българска народна банка отчита ръст на бързите кредити в последните години. От Асоциацията за отговорно небанково кредитиране, в която членуват най-големите компании за бързи кредити в България, посочват, че пазарът не отчита особен растеж в броя на кредитите, а по-скоро в размера на исканите суми във връзка с ускорената инфлация.
Според проучване на асоциацията от края на миналата година обикновено бързите кредити се взимат за период между половин и една година или между 3 и 6 месеца. Профилът на потребителя показва, че той е масово със средно образование. Най-често е от село, областен център или малък град.