Фед ще вдигне лихвите над 4% и може да ги задържи там задълго
Федералният резерв е далеч от прекратяване на кампанията си за затягане на паричната политика
Централната банка на САЩ ще повиши основния си лихвен процент до над 4% и ще го задържи на това ниво и след 2023 г. в опит да овладее високата инфлация. Това прогнозират мнозинството водеща академични икономисти, анкетирани от Financial Times.
Последното проучване, проведено в партньорство с Инициативата за глобалните пазари от Booth School of Business към University of Chicago, предполага, че Федералният резерв е далеч от прекратяване на кампанията си за затягане на паричната политика. Тя вече повиши лихвените проценти тази година с най-агресивния темп от 1981 г.
Лихвеният процент, който се движеше близо до нулата през март, сега е между 2.25% и 2.50%. Федералния комитет по отворения пазар (FOMC) се събира отново във вторник за двудневна среща, на която се очаква служителите да приложат трето поредно увеличение на лихвите с 0.75 процентни пункта. Този ход ще повиши лихвения процент до нов целеви диапазон между 3% и 3.25%.
Над две трети от 44-те анкетирани икономисти между 13 и 15 септември вярват, че лихвеният процент от този цикъл на затягане ще достигне връх между 4 и 5%, като една пета са на мнение, че ще трябва да премине това ниво.
FOMC все още не се е съгласил с това колко високо трябва да повиши лихвите“, каза Ерик Суонсън, професор в University of California, който предвижда, че лихвеният процент в крайна сметка ще достигне между 5 и 6%. „Ако Фед иска да забави икономиката сега, те трябва да повишат лихвения процент над (основната) инфлация.“
Докато Фед обикновено се насочва към 2% ставка за „основния“ ценови индекс на личните потребителски разходи (PCE) - който премахва променливите елементи като храна и енергия - той следи отблизо и индекса на потребителските цени. Инфлацията неочаквано се ускори през август, като основният показател се повиши с 0.6% за месеца, или с 6.3% спрямо предходната година.
Повечето от респондентите прогнозират, че основната инфлация ще спадне до 3.5% до края на 2023 г. Но почти една трета очакват да надхвърли 3% 12 месеца по-късно.
Страхувам се, че сме стигнали до момент, в който Фед е изправен пред риска от сериозно подкопаване на доверието в него и затова трябва да започне много да осъзнава това“, каза Йон Стайнсон от Berkeley. „Всички се надявахме, че инфлацията ще започне да се забавя, и всички бяхме разочаровани отново и отново и отново.“
Повече от една трета от анкетираните икономисти предупреждават, че Фед няма да успее да контролира адекватно инфлацията, ако не повиши лихвените проценти над 4% до края на тази година.
Освен повишаването на лихвите до ниво, което ограничава икономическата активност, по-голямата част от анкетираните смятат, че Фед ще ги задържи там за продължителен период.
Намаляването на ценовия натиск, нестабилността на финансовите пазари и влошаването на пазара на труда са най-вероятните причини Фед да преустанови кампанията си за затягане, но не се очаква намаляване на лихвения процент поне до 2024 г., според над две трети от анкетираните. От тях една четвърт не очакват Федералният резерв да понижи своя базов лихвен процент до втората половина на 2024 г. или по-късно.
Близо 70 процента от анкетираните очакват Националното бюро за икономически изследвания - официалният арбитър за началото и края на рецесиите в САЩ - да обяви такава през 2023 г., като мнозинството поддържат мнението, че това ще се случи през първото или второто тримесечие. Половината от анкетираните пък очакват Европа да изпадне в рецесия до четвъртото тримесечие на тази година или по-рано.
Рецесията в САЩ вероятно ще продължи две или три тримесечия, смятат повечето икономисти, като една пета от тях очакват тя да продължи четири тримесечия или повече. В своя пик нивото на безработица може да се установи между 5% и 6%, което е значително над сегашното ниво от 3.7%.
Това ще падне върху работниците, които най-малко могат да си го позволят“, предупреди Джули Смит от Lafayette College. „Дори и да са малки суми – един или два процентни пункта увеличение на безработицата – това е истинска болка за реалните домакинства, които не са готови да издържат на този тип шокове.“