Фирми на протест срещу поскъпването на тока
Работодателите ще спират производствата за час
Работодателските организации заплашиха с масови протести заради планираното поскъпване на цената на електроенергия за бизнеса от 20%. Позицията им бе обявена в писмо до медиите днес.
В декларация Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ), Българска стопанска камара (БСК), Българска търговско-промишлена палата (БТПП) и от Конфедерация на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) заявяват, че протестните действия ще продължат във формата на масово спиране на производства в продължение на 1 час с начало 26-ти юни.
Работодателите се обявиха вече срещу планираното поскъпване на електроенергията от 1 юли - между 13% и 20% за преобладаващата част от предприятията в България. Те настояват да се въведат европейските политики и най-добри практики в сектор "Енергетика".
В декларацията се казва: "Всички работодателски организации в България, единодушно и категорично заявяваме, че не желаем повече да плащаме за кражбите, разхищенията и некадърността в българската енергетика! Не приемаме увеличение на цените на електроенергията за предприятията!".
Според тях с непремерени действия страната се тласка към мащабни макроикономически проблеми, в това число значителен спад в икономическата активност и рязко нарастване на безработицата дори в краткосрочен план.
И към момента работодателските организации не са получили отговори на поставените от тях въпроси относно истинските причини, довели до натрупани дисбаланси в сектора.
„Всъщност, вместо ясни, аргументирани и законово обосновани отговори получаваме демонстративен отказ от диалог и нежелание за реализация на каквито и да е реформи в сектора, заявяват работодателите. Настояваме да се продължи задълбочено аналитично обсъждане до края на годината и да се даде задоволителен отговор на поставените от нас въпроси, като според резултатите да се предприемат жизнено важни реформи”, заявяват от организациите.
В декларацията работодателските организации поставят въпроси относно:
- Държавна помощ ли е наложеният ни модел за субсидиране на ВЕИ;
- Защо размерът на фиксираната (съответно, регулираната от КЕВР) част от крайната цена на електроенергията в България е сред най-високите в Европа (само в Дания е по-висока, а спрямо останалите – между 2 и 8 пъти по-висока);
- Как са били подписани, съответно, преподписани дългосрочните договори за изкупуване на електроенергия;
- Защо в една пазарна икономика неприсъща част от социалната политика се прехвърля на гърба на предприятията и продължава политиката на кросово субсидиране на битови абонати за сметка на стопанските потребители, както при директното съпоставяне на ценовите нива;
- Защо за малките и средни предприятия няма и сигнал за загриженост по отношение на влиянието от повишаване на цените на електроенергията; къде е оценката на въздействието върху икономиката от увеличението на цената на електрическата енергия за стопанско потребление;
- Защо продължава очевидно некадърното управление на държавните дружества в сектора – ограбвани чрез неефективен, но високоплатен труд (средна месечна издръжка – заплата и осигуровки на едно лице – над 3500лв.).