Фирмите вече ще инсталират ВЕИ мощности по улеснена процедура
При производство изцяло за собствени нужди и без продажба режимът ще е уведомителен, а не разрешителен
Изграждането на възобновяеми енергийни източници за собствени нужди вече ще е по-лесно. Днес бяха приети окончателно промените в Закона за енергията от възобновяеми източници и след обнародването им в Държавен вестник предприятия и институции ще могат да изграждат ВЕИ инсталации само с уведомление, без да се налага да чакат разрешение.
От това облекчение на процедурите ще могат да се възползват инвеститорите, които планират да използват изцяло генерираната зелена енергия, без да продава.
Според депутатите на „Продължаваме промяната“, които са вносители на проекта, това ще увеличи производството и потреблението на зелена енергия, тъй като повече производства ще имат стимул да се насочат към соларни панели, вятърни турбини и други.
Уведомлението трябва да бъде отправено до съответния оператор на електропреносната мрежа. В 14-дневен срок той трябва да изготви допълнително споразумение, в което се посочват техническите изисквания към схемата на свързване на енергийния обект към електрическите уредби и инсталации на обекта на крайния клиент с цел недопускане на смущения в мрежата.
Какви са обемите и може ли да се продаде енергията
В случай че крайният клиент реши да продава цялата или част от произвежданата от него енергия, следва да изпълни стандартните изисквания за присъединяване, тъй като те не са опростени. Отдаването на излишната енергия от изградени по този облекчен режим ВЕИ-та към системата няма да е възможно. От опозицията, в лицето на ГЕРБ и ДПС, критикуваха проекта, защото според тях той дава възможност за повече тълкувания, включително и възможност за предприятията, които са изградили по улеснен начин ВЕИ-тата, да продават отново, но много по-лесно.
От „Продължаваме промяната“ отхвърлиха тези критики и казаха, че продажбата на останалата енергия ще става по настоящия надлежен ред. По време на дебатите в пленарната зала управляващите, в лицето на „Продължаваме промяната“, дадоха заявка, че ще се върви и към облекчаване на процедурите за продажба на енергия от ВЕИ в бъдеще. Срок за това обаче не бе даден.
Иначе общата инсталирана мощност на енергийните обекти може да бъде до два пъти размера на стандартно потребяваната от предприятията мощност, но не повече от 5 MW. От ДПС и ГЕРБ разкритикуваха и тази точка, като според бившия енергиен министър Теменужка Петкова подобно потребление се равнява на това на „цял Видин“. Двете опозиционни групи предложиха свои промени между двете четения на законопроекта, така че мощността да бъде свита до 1 MW. Мнозинството обаче отхвърли това.
С други думи, ако една кравеферма има договор за 15 kW, тя ще може да изгради ВЕИ за 30 kW”, коментираха от „Продължаваме промяната“.
Улесненият режим ще важи за покривни и фасадни конструкции на сгради, присъединени към електропреносната или електроразпределителната мрежа, и върху недвижими имоти към тях в урбанизирани територии.