Фукушима иска да стане символ на зелената енергия
Местните жители не са настроени особено положително към идеята
Десетилетие след ядрената авария във Фукушима местните власти търсят начин как да извадят региона от „сянката“ на инцидента и да го превърнат в символ на зелената енергетика. Някои от жителите обаче са доста скептични, пише Reuters.
На 11 март 2011 година силно земетресение и последвалата вълна цунами разтърсиха Североизточна Япония и предизвикаха авария в ядрената централа във Фукушима. Това събитие повдигна остро дебатите за мястото на ядрената енергетика в бедната на природни ресурси държава.
Днес префектура Фукушима е един от най-големите производители на енергия от слънцето в Япония, но за да постигне това, получи подкрепа от правителството в размер на 250 млрд. йени (около 1.93 млрд. евро). В региона е разположена и най-голямата в момента централа за производството на „зелен водород“ с инсталиран капацитет от 10 мегавата.
Фукушима може да разчита изцяло на възобновяеми източници за производство на енергия и да забрави ядрените мощности, а водородът е един от обсъжданите варианти. Целта е до 2040 година регионът да разчита изцяло на зелена енергия“, коментира управителят на префектурата Масао Учибори.
За да бъде постигнат този план, ще бъдат изградени и вятърни мощности (360 мегавата). Но местните жители не виждат как зелената трансформация ще подпомогне ежедневието им. Според тях регионът се нуждае от основна инфраструктура като болници, които да работят денонощно, или грижи за възрастните, а не от зелени проекти, които няма да отворят достатъчно работни места.
Според местните зелените проекти ще работят, за да снабдяват столицата Токио с електроенергия, по същия начин както и ядрената централа. В момента болниците в региона не работят през почивните дни и няма достатъчно стимули за привличането обратно на младите хора, които бяха евакуирани след инцидента, разказват живеещите в региона.