Гърция гласува за парламент
9,8 млн. гърци решават дали да дадат втори шанс на левицата, или да реабилитират десницата
Тази сутрин стартираха парламентарните избори в Гърция. Точно в 7:00 избирателните секции са отворили врати за желаещите да гласуват, предават световните медии.
Около 9,8 млн.гърци са се регистрирали за вота в днешните избори. Победителят ще получи правото да сформира правителство, което ще трябва да проведе икономическите реформи, с които Атина се ангажира в замяна на отпускането на 86 млрд. евро финансова помощ за страната.
Основните претенденти са двама. Първият е досегашният премиер Алексис Ципрас, пламенният лидер на гръцката левица, който изгуби своята горчива борба с европейските лидери за строгите икономии в страната. Той ще се опита да бъде преизбран само месец след като подаде оставка като министър-председател, пише Reuters.
Партията на Ципрас СИРИЗА е в оспорвана надпревара с консервативната партия „Нова демокрация“ на Вангелис Меймаракис, който обвинява бившият премиер в некомпетентност при преговорите му с европейските кредитори за отпускането на третия пакет от финансовата помощ за Гърция.
Последните проучвания показват, че Ципрас може би има предимство, но то е толкова малко, че победата на Меймаракис няма да изненада никого. Въпреки това, нито една от двете партии вероятно няма да може да си осигури необходимите 38 % от гласовете, които са нужни за мнозинство в 300-членния гръцки парламент.
Това означава, че който има най-много гласове – и 50-те депутатски места бонус за лидера, както е според гръцкото законодателство – ще трябва да сформира коалиция, най-вероятно с 1 или 2 от малките центристки партии като „Потами“ или социалистическата ПАСОК.
Изборите се наблюдават внимателно извън Гърция, защото победителят ще трябва да осъществи обещаните сериозни икономически реформи, нужни за да получи страната 86-те млрд. евро, които Ципрас бе принуден да договори с партньорите на Атина от еврозоната.
Новото правителство ще трябва да осъществи рекапитализацията на гръцките банки и да премахне капиталовия контрол, който бе въведен през юни тази година, за да предотврати колапса на финансовата система.
И СИРИЗА, и „Нова демокрация“ обещаха да направят това, но двете партии имат основни различия помежду си по важни въпроси като социалната реформа и др.