Газовата зима в ЕС: Несигурността остава
Пълните газохранилища не са гаранция срещу нестабилност на пазара, пише в свой доклад МАЕ
Глобалната енергийна криза промени пазарите на природен газ с дълбоки последици за политиците и участниците на пазара, според нов преглед на доклад на Международната агенция по енергетика (МАЕ) за сигурността на световния пазар на газ.
В анализа се посочва, че европейският газов пазар все още е изправен пред „големи несигурности“ преди зимата и пълното спиране на руските газови потоци може да възобнови напрежението.
И все пак новият анализ отбелязва, че по-задълбочената координация между участниците на пазара остава от съществено значение, като се имат предвид важни промени във функционирането на газовите пазари.
Последната оценка на МАЕ за динамиката на пазара показва, че газовите пазари са се придвижили към постепенно възстановяване на баланса от началото на годината. Високите нива на запаси в газохранилищата на ключови азиатски и европейски пазари дават основание за предпазлив оптимизъм преди зимния отоплителен сезон 2023-24 г. в Северното полукълбо. Ако инжекциите продължат със средния темп, наблюдаван от средата на април, местата за съхранение на газ в ЕС ще достигнат 90% от капацитета си до началото на август и могат да бъдат запълнени близо до 100% до средата на септември. Пълните газохранилища обаче не са гаранция срещу нестабилност на пазара през зимата.
Остават големи неясноти преди предстоящия отоплителен сезон. Студена зима, заедно с пълното спиране на доставките на газ за Европа по тръбопроводи от Русия в началото на отоплителния сезон, може лесно да поднови напрежението на пазара. Ожесточена конкуренция за доставки на газ също може да възникне, ако в Североизточна Азия времето е по-студено от обичайното и икономическият растеж в Китай е по-силен от очакваното.
Ожесточена конкуренция за доставки на газ също може да възникне, ако в Североизточна Азия времето е по-студено от обичайното и икономическият растеж е по-силен от очакваното в Китай“, се добавя в годишния доклад за газовия пазар, публикуван късно в понеделник.
LNG се превърна в „базов източник на доставки“ за Европа, като неговият дял в общото търсене в ЕС нараства от средно 12% през 2010 г. до близо 35% през 2022 г. – подобно на приноса на руския тръбопроводен газ преди нахлуването в Украйна, добави той.
Регионът обаче беше в пряка конкуренция с Азия за доставки на това гориво, като последната предлагаше премия по отношение на ценообразуването на фона на нарастващото търсене там.
Следователно гъвкавостта на доставките на газ трябваше да бъде преоценена в светлината на постепенното спиране на износа на руски газ по тръбопроводи за ЕС, каза МАЕ.
Тъй като производителите и потребителите участват в по-тесен диалог за справяне с тази динамика, „те трябва да проучат развитието на иновативни търговски предложения, нови механизми за обществени поръчки и рамки за сътрудничество, благоприятстващи по-гъвкави доставки на LNG“.
Европейските цени на газа се повишиха до рекордни върхове около 300 евро/MWh след нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г. поради опасения за доставките, тъй като Москва ограничи потоците, въпреки че оттогава ценовите нива паднаха драстично.
Газът през юни в референтния холандски хъб TTF сега се търгуваше на около 25 евро/MWh, въпреки че МАЕ казва, че войната е „трансформирала структурата“ на пазара.