„Газпром“ няма да възобнови работата на „Северен поток“
Руската компания се оправда с технически проблем, който може да продължи неопределено време
„Газпром“ заяви, че неговият ключов газопровод за Европа няма да заработи отново, както е планирано. С това свое решение руската компания приближава региона една крачка по-близо до спиране на тока, ограничения и тежка рецесия, съобщава Bloomberg.
Тръбопроводът "Северен поток" трябваше да бъде отворен отново в събота след 3-дневен ремонт. Но в изявление в последния момент късно в петък компанията каза, че е открит технически проблем и тръбата не може да работи отново, докато не бъде ремонтирана.
Това е огромен удар за Европа, която се бори да намали зависимостта си от руски газ преди зимата и чака следващите стъпки на Москва в енергийната война. Докато Старият континент се опитва да приложи мерки, за да премине някак през зимата, затварянето за неопределено време на тръбопровода е ескалация, която заплашва с още икономически сътресения.
С цени, които са четири пъти по-високи отпреди година, газовата криза вече налага спиране на европейската индустрия и подкопава еврото.
„Това съобщение е просто още една индикация, че между „технически проблеми“ и „разногласия по договора“, зима с нулев руски газ е централният сценарий за Европа“, каза Симоне Талиапиетра от мозъчния тръст Bruegel в Брюксел. „Путин се стреми да удари Европа там, където боли най-много.“
Открит е теч на масло в газова турбина, която помага за изпомпването на газ във връзката, каза „Газпром“. Няма индикация колко време може да отнеме коригирането. Подобни течове на масло бяха открити преди това в някои други турбини, които в момента не работят, и „пълното отстраняване на теча на масло от тези турбини е възможно само в условията на специализирана ремонтна компания“, посочи „Газпром“.
Няма незабавен коментар от Кремъл. „Газпром“ каза, че Siemens, който произвежда турбините, е потвърдил теча и трябва да извърши ремонт извън обекта. Siemens отказа коментар.
Драматичната ескалация на енергийната криза в Европа идва точно когато цените започнаха да намаляват. Ако спирането продължи, то излага на риск домакинства, фабрики и икономики, отслабвайки възможностите на Европа, която подкрепя Украйна във войната срещу Русия.
Кремъл вече драстично намали доставките на газ през последните няколко месеца. Вътрешни хора в Кремъл казаха, че Москва използва съкращенията на доставките, за да нагнети политическото напрежение срещу европейските лидери в опит да ги принуди да преразгледат подкрепата си за Киев.
Европа пълни своите хранилища, адаптирайки се към реалността на ниските руски потоци. И все пак ситуацията може да се влоши много, когато запасите намалеят, особено по-близо до края на отоплителния сезон, или ако в Европа има силно застудяване.
„Студената зима в Европа и Азия може да намали запасите от 31% на 4% до края на зимата“, отбеляза Wood Mackenzie Ltd. в бележка в петък. „В случай на по-нататъшно прекъсване на руските потоци има риск запасите да се изчерпят до края на март.“
Германия, която в продължение на десетилетия е изграждала зависимост от евтиния руски газ, сега се опитва да пренастрои своята енергийна политика само за седмици, за да защити мощната си икономика. Министърът на икономиката Робърт Хабек каза тази седмица, че страната изобщо не може да разчита на Русия за газ.
Пълното спиране на „Северен поток“, който минава под Балтийско море до Германия, ще остави само два основни маршрута за доставка на газ за Европейския съюз: единият през Украйна, а другият е „Турски поток“ през Черно море. Потоците през Украйна също са ограничени, докато „Турски поток“ за южна Европа работи без прекъсвания.
„Кремъл е решен да удари въздействието на санкциите в европейските гърла“, каза Джонатан Стърн, научен сътрудник в Оксфордския институт за енергийни изследвания.
Европа се опитва да се подготви за риска от спиране на руския газ чрез попълване на резервите, осигуряване на алтернативни доставки като втечнен природен газ от САЩ и ограничаване на търсенето.
Европейският съюз също така обмисля безпрецедентни интервенции на енергийния пазар, включително тавани на цените, намаляване на търсенето на енергия и неочаквани данъци върху печалбите на енергийните компании. Това помогна за понижаване на цените тази седмица.