„Главболгарстрой“ започна същинската работа по разширяването на „Чирен“
Българската строителна компания си партнира в проекта с американските Solar Turbines Europe и Honeywell
Консорциумът „Тех Енерджи Експанжън“, в който водещ партньор е „Главболгарстрой“, започна работа по надземната част от проекта за удвояване на капацитета на газохранилището „Чирен“. Днес, по време на специална церемония на територията на съоръжението, беше даден официален старт на дейностите.
Стойността на тази част от проекта е 298 млн. лв. без ДДС, докато общата цена на проекта е 600 млн. лв., от които 153 млн. лв. са европейско финансиране. Очаква се до есента да бъдат приключени преговорите с американските банки за допълнително финансиране, обясни пред Economic.bg изпълнителният директор на „Булгартрансгаз“ Владимир Малинов, без да уточнява каква сума се търси, а само, че е „значителна“.
Партньори на „Главболгарстрой“ в проекта са американските Solar Turbines Europe и Honeywell. Новото съоръжение ще замени старото, което работи от 70-те години на миналия век с изцяло съветско оборудване. В момента капацитетът на газохранилището е 550 млн. куб. м, а след приключване на проекта той ще бъде удвоен до 1 млрд. куб. м. Дневните капацитети на нагнетяване ще достигнат 8 – 10 млн. куб. м.
Проектът е важен
Проектът е от ключово значение за страната ни", заяви енергийният министър Румен Радев по време на събитието днес.
По думите му с проекта се преследват три основни цели – удвояване капацитет на физическия обем, увеличаване на дневния обем на нагнетяване и на добив, който ще достигне 10 млн. куб. м и замяната на старите технологии, като бъдат развити допълнителни системи за сигурност и управление.
България ще е фактор в региона не само в сектор дистрибуция, но и в направление съхранение. Това е един от няколкото припознати общоевропейски значими проекти“, добави министърът.
Изпълнителният директор на „Булгартрансгаз“ Владимир Малинов подчерта значимостта на проекта за страната ни и за региона.
Проектът е значим не само за България, но и за региона. В „Булгартрансгаз“ в последните няколко години работихме неуморно за разширението на свързаността на нашата газопреносна система със съседните държави и увеличаването на капацитета за пренос и за диверсификацията на България. Нашата инфраструктура доказа, че след спирането на доставките на руския природен газ българският пазар не усети никакви сътресения. Сега е моментът да се концентрираме върху изграждането на подземното газово хранилище", каза изпълнителният директор на „Булгартрансгаз“ Владимир Малинов.
Той е категоричен, че проектите, по които работи държавното дружество в момента, са в перфектна синергия – разширението на „Чирен“, заедно с въвеждането в експлоатация на терминала в „Александруполис“, ще даде много по-голяма гъвкавост и сигурност на пазара, както и истински достъп до втечнения природен газ.
За нас в „Главболгарстрой“ изграждането на обектите от енергийната инфраструктура на България винаги заема особено място в портфолиото ни, и подхождаме към тях с огромно внимание. По същия начин сме подходили и към проекта за разширение на капацитета на газохранилището в „Чирен“, коментира Калин Пешов, председател на Управителния съвет на „Главболгарстрой Холдинг“.
Той допълни, че по проекта се работи със световните лидери в доставка на оборудване и решения.
„След малко повече от шест месеца на мястото на този самосвал и багера до него ще бъдат доставени четири машини по 6 MW от американската Solar Turbines, които ще бъдат управлявани с електрониката на Honeywell и оборудването на Emerson. Те ще нагнетяват газ с налягане 140 бара под земята, а в близко или по-далечно бъдеще защо не и количества водород“, коментира Пешов.
ГБС се ангажира, че обектът ще бъде завършен качествено и в срок. Той трябва да бъде готов до края на 2024 г.
На събитието присъства и заместник-ръководителят на дипломатическата мисия в Посолството на САЩ в София Андриа Брулет-Родригез, която допълни, че за Америка диверсификацията е от голямо значение.
Това е един от основните ни приоритети за региона. Радваме се, че имаме възможност да помогнем на България да намери повече и по-добри източници на газ. Щастлива съм да подкрепим този конкретен проект. Освен доставките на газ, за нас е много важно, че ще бъдат осигурени много работни места в региона. С нетърпение ще очакваме завършването на проекта и ще се радвам да се видим тук отново, когато това е факт“, добавя тя.
Началникът на кабинета на министъра на регионалното развитие и благоустройството Николай Сейков също потвърди важността на проекта.
Това е един от най-важните стратегически проекти за българската енергийна система. Успешното му завършване ще даде възможност на България да си гарантира и осигури диверсификация на газовите доставки”, каза министърът.
По думите му това ще направи България регионален фактор при доставките на газ за съседните страни.
На снимката: Инж. Константин Кисев, заместник-изпълнителен директор на „Главболгарстрой Интернешънъл“ и ръководител на проекта – надземна част, разведе гостите до различни точки на газохранилището, за да им разкаже за планираните дейности и работата по съоръженията по проекта за разширение.
Надземната част
Като част от новата надземна инфраструктура ще бъдат изградени съоръжения за нагнетяване на природен газ в резервоара. През периода на нагнетяване газът преминава последователно от довеждащите газопроводи през входна сепарация и газоизмервателна станция, в която се отчита негово количество и качество. След това налягането се повишава посредством газотурбокомпресорни агрегати, произведени от Solar Turbines.
С новите 31 манифолда природният газ се насочва към сондажите. 31 сепаратора освен първичното филтриране регулират добива от зоните в хранилището, след което минава през три филтър-сепаратори. Посредством пламъчните тръбни котли газът се загрява преди редуциране на налягането му. Следва ново филтриране и постъпване в инсталация за осушаване. В последният етап в газоизмервателната станция се измерват количествените и качествените показатели и газът се насочва към мрежата на страната.
Проектът за разширяване на „Чирен“ предвижда поетапно увеличаване на капацитета на единственото на територията на България газохранилище, с цел постигане на по-големи обеми съхраняван газ, в т.ч. повишено налягане в газовия резервоар, както и по-големи средни денонощни дебити за добив и нагнетяване.
Проектът цели увеличаване на обема на активния газ до 1 млрд. м3 (сега 550 млн. м3); увеличаване на дневния капацитет на добив до 10 млн. м3/ден и на нагнетяване до 8 млн. м3/ден (сега максималния дневен капацитет на добив е 3.82 млн. м3/ден, а максималният дневен капацитет на нагнетяване е 3.2 млн.м3/ден).
Постигането на тези цели ще стане възможно чрез изграждане на нови надземни съоръжения, 10 нови високопродуктивни експлоатационни сондажа и 3 нови наблюдателни сондажа, както и на необходимата свързваща инфраструктура.
Останалата част от проекта
Дългоочакваното удвояване на капацитета за съхранение на „Чирен“ започна още в началото на годината с подписването на договорите с избраните изпълнители. За подземната част също има подписан договор с изпълнителя на проекта – консорциумът „Ю Джи Ес Дрилинг Чирен“ – в който отново начело е „Главболгарстрой“. Другите участници в обединението са казахстанската „ТОО Пи Ем Лукас“, турската Botas Pipeline Services и Минно-геоложкият университет чрез фирмата „Мингеоуниверс Инженеринг-Нис-Мгу“. Стойността му е 221 млн. лв. и е за проектиране, доставка на необходимите материали и изграждане на сондажи за разширението на „Чирен“.
Третата обществената поръчка – за довеждащия газопровод, свързващ „Чирен“ със съществуващата газопреносна мрежа на „Булгартрансгаз“ ЕАД в района на с. Бутан“ – се обжалва.