„Градът ни убива“: Италианско екоселище се превръща в рай на Земята
Походи, йога и кулинарни курсове - няколко млади семейства заменят забързания начин на живот, за да се обърнат към природата
Мечтали ли сте някога да изоставите града и да заживеете в дивата провинция на Италия? Това е по-лесно, отколкото си мислите.
Просто усещах, че нещо не е наред", разказва пред Euronews Лусила, учителка, която живее в малкия италиански град Мантуа.
Заедно със съпруга си Стефано и двете им деца, Дарио на осем години и Лейла на шест, тя се преместила в Мантуа, за да избяга от „безумието“ на Милано. Но те все още се чувствали неудовлетворени и тревожни и се притеснявали как растат децата им.
Непрекъснато бързане и стрес, усещане за изолация и едновременно „заплетеност“, липса на общност и отчуждение от природата. Симптомите не могат да бъдат пренебрегнати. И причината, както те разсъждават, е самият градски начин на живот.
Градът ни убива. Всеки е постоянно на телефона си. Няма усещане за връзка с хората около теб, за връзка с природата“, казва Лусила.
Двамата решават, че алтернативна комуна може да бъде решението. След като обикалят наоколо, се спират на Honeydew - сравнително нова екокомуна, разположена по хълмовете на Емилия-Романя. Те са само едно от няколкото семейства, които се местят от града в комуната.
Honeydew - италианската екообщина
Honeydew е разположен край елисейски пейзаж от течащи реки, росни гори и меки хълмове, които се оцветяват в примамливи розови и охрени нюанси на вечерната светлина. На север пейзажът постепенно се изчерпва до равнинна брегова линия, а в далечината проблясват ярките светлини на Римини. Точно от другата страна на долината средновековното борго Сан Лео - описано от италианския писател Умберто Еко като най-красивото село в Италия - се носи над хълмовете като някакво небесно явление. Трудно е да си представим нещо толкова идилично като обстановка.
Роден и израснал в Лондон, Бенджамин Рам - гласовитият основател на комуната, продава всичко, което притежава, и се впуска в това, което той нарича „велик преход от градското“. Подтикнат от пандемията и желанието на новите поколения да се откъснат от материалните и екологичните капани на градския живот, той започва да изгражда своята комуна.
Honeydew активно приветства посетителите да дойдат и да отседнат безплатно в техния „хотел“, за да се запознаят с живота в общността, без да се ангажират с пълен престой. Гостите могат да участват в туристически дейности като походи, йога и кулинарни курсове, като същевременно се запознават с това какъв всъщност е животът в алтернативна общност. Рам вижда Honeydew като мост, който свързва хората с по-устойчив начин на живот в комуна. Някои хора живеят тук на „пълен работен ден“, други са с „по един крак“ във всеки един свят, а някои използват Honeydew като трамплин за преминаване към напълно независим начин на живот.
Но тук има и аспект на повишаване на съзнанието - противопоставяне на потребителската култура и вяра в социалната промяна чрез възстановяване на връзката със себе си, другите и природата. Рам е защитник на растителните лекарства като инструменти за духовно израстване и сближаване на общността. Обитателите наброяват около 30 души - от готвачи от Минесота до инструктори по йога от Рим, градинари, зидари, писатели, художници, студенти и др.
Младо семейство от Латвия е предложило услугите си като строители. Двете им дъщерички танцуват безгрижно наоколо, разговаряйки свободно на множество езици. Те никога не са ходили на обикновено училище, а всички техни способности са придобити чрез пътувания, социални контакти и това, което родителите им наричат „естествено образование“.
Живот в екокомуна
Когато репортерът на Euronews се среща с Лусила и Стефано, ги пита какво конкретно ги е накарало да създадат семейството си тук, а не в града. Като основни причини те посочват естествената среда, срещите с хора от различни националности и кооперативния подход към родителството.
„Хареса ни идеята да създадем общност от деца и възрастни хора. Тук, в Италия, има много екоселища със строги правила, включващи лидер, йерархия и войнствено отношение към външния свят. Тук единственото правило е здравият разум. Има wi-fi, не сте изолирани, и можете да водите какъвто начин на живот изберете", казва Стефано. Двойката е особено ентусиазирана от подхода на комуната към храната, голяма част от която се отглежда или събира в околността.
„Не ми харесва да готвя сама или само за семейството си. Харесва ми идеята да приготвяме и споделяме храната заедно в една общност", твърди Лусила.
Тя допринася за комуната, като предлага уроци по йога, а Стефано, архитект, помага при ремонтите. И двамата са в процес на преминаване към изцяло дистанционна работа, за да могат да живеят постоянно в Honeydew с децата си. Друг родител в Honeydew е Стела, самотна майка на четиригодишния Ари. Невролог от Ирландия, тя е привлечена тук от общностния дух на споделяне, лечение и взаимна грижа.
Често казваме, че за отглеждането на едно дете е нужно цяло село, но какво всъщност означава това? Оказвам се сама с предизвикателствата на родителството и отглеждането на малко човече на този свят. Наистина виждам общностния начин на живот като отговор на чувството за разделение, изолация и откъснатост, което изпитваме от нашите ближни и от природата", казва Стела.
Рам е приел факта, че много млади родители са избрали да се преместят тук.
Толкова е радостно да имаш деца в Honeydew. В основата на философията ни е значението на играта и забавлението - нещо, което често липсва в „духовните общности", казва той.
„Тук децата имат многобройни родителски фигури от различни култури и поколения, от които научават разнообразие от традиции и езици. Но преди всичко възрастните са тези, които се обогатяват от изобилието на енергия и обич. Те получават разрешение да свалят гарда и да се върнат към вътрешното си дете", допълни Рам.
Съживяването на умиращите италиански села
Honeydew се намира в покрайнините на Майоло, историческо селце, което е напът да закрие последното си училище и да го превърне в старчески дом. Училището, което обслужва още няколко също толкова умиращи села, в момента има двама ученици, които не достигат за поддържането му.
В противовес на манталитета на обсада, възприет от други общини, Honeydew се е отворил (както и наскоро възстановения открит басейн) за Майоло. Нейните жители помагат за провеждането на фестивалите в селото и поддържат отлични отношения с кмета. Стефано и Лусила вече обмислят възможността да изпратят децата си в Майоло, за да помогнат за поддържането на училището и то да не бъде закрито.
В неотдавнашно проучване на Area Studi Legacoop 74% от италианците смятат, че ниската раждаемост в страната е спешен проблем, а най-популярните обяснения за демографската криза са ниските заплати и нарастващите разходи за живот, нестабилността и несигурността на работното място, както и липсата на обществена подкрепа за отглеждането на деца. Една комуна явно открива нов начин да се справи със съвременните проблеми.