Гръцкото правителство излиза от Eurobank и още три банки
Излизането на държавата от капитала на четирите банки е поредна стъпка във възстановяването на Гърция от финансовия срив
Гърция започва да продава държавните дялове в четирите най-големи банки в страната наесен. Контролираният от правителството фонд за финансова стабилност (HFSF) ще продаде отделно дяловете си в National Bank of Greece, Piraeus Bank, Alpha Bank и Eurobank, съобщава Reuters.
Фондът придоби дяловете и инжектира около 50 млрд. евро за рекапитализиране на кредиторите по време на гръцката финансова криза преди повече от десетилетие.
В България единствено Eurobank има представителство – Пощенска банка. Alpha Bank и Piraeus Bank продадоха банковите си бизнеси в у нас именно на Пощенска банка, съответно през 2016 и 2019 г.
Според Reuters излизането на държавата от капитала на четирите банки е „последният крайъгълен камък във възстановяването на Гърция от финансовия срив, който претърпя през 2009 г.“
Фондът ще започне продажбата на дяловете си с Eurobank, в която притежава 1.4%. Ръководството на гръцката банка планира да изкупи обратно акциите си през втората половина на годината.
Eurobank ще представи предложение на HFSF за обратно изкупуване на нейните акции до края на август“, разкрива източник на Reuters.
HFSF също така притежава 9% дял в Alpha Bank, 27% в Piraeus Bank и 40.4% в NBG.
Втората продажба вероятно ще включва пакет от около 20% от NBG, но все още не е взето окончателно решение.
Акциите на гръцките банки са поскъпнали с около 68% от началото на годината.
Банките намалиха коефициента на лоши кредити до под 8% през 2022 г. от 45% през 2016 г.
Всички те отчетоха силна печалба през 2022 г., подпомогната от по-високите лихвени проценти, и се надяват да възобновят изплащането на дивиденти през следващата година – за първи път след избухването на гръцката дългова криза.