Холандия прогони турски министър, Франция пусна първия дипломат на Анкара
Отношенията между Холандия и Турция продължават да се обтягат
Холандия спря още един турски министър, но Франция пусна първия дипломат на Анкара. Холандските власти обявиха министъра на семейството и социалната политика на Турция Фатма Бетюл Саян Кая за "нежелан чужденец" и я изведоха от страната. Полиция спря автомобила, с който тя пристигна от Германия, пред консулството в Ротердам. По-късно тя бе ескортирана обратно към границата с Германия.
Членове на турското правителство провеждат политическа кампания в редица европейски страни в подкрепа на референдума за разширяване на правомощията на турския президент. В Холандия мероприятия с участието на турски политици бяха забранени от съображения за сигурност. Въпреки това, в страната планираше да пристигне турският външен министър Мевлют Чавушоглу. Правителството на Холандия обаче отказва да даде разрешение за кацане на самолета му в кралството. Тогава в Ротердам дойде Кая.
Междувременно Чавушоглу пристигна във Франция, където днес планира да изнесе реч пред турски емигранти в град Мец. Решението на министър Кая да дойде в Ротердам е безотговорно, заяви премиерът на Холандия Марк Рюте.
От своя страна турският социален министър написа в Туитър, че "Холандия нарушава всички международни закони, конвенции и правата на човека, като не ми позволи да вляза в турското консулство в Ротердам, където по-късно полицията разпръсна демонстрация на привърженици на турския президент Реджеп Ердоган. След новината, че министър Кая е била принудена да напусне Ротердам, без да може да говори пред тях, демонстрантите започнаха да хвърлят различни предмети по служителите на реда. В отговор полиция използва сила и арестува няколко протестиращи. В момента в центъра на Ротердам е спокойно, но е засилено полицейското присъствие.
Отношенията между Холандия и Турция се обтегнаха, след като Холандия отказа на турските власти да провеждат митинги на нейна територия в полза на референдума за промени в конституцията на 16 април и след като Ердоган окачестви страната като нацистка. Той нарече Холандия „останки от нацизма, фашисти“.
Ердоган предупреди за ответни действия, които не закъсняха. Полиция блокира входовете и изходите на сградите на дипломатическите мисии на Холандия. "От съображения за сигурност входовете и изходите на холандското посолство в Анкара и генералното консулство в Истанбул са блокирани. Такива мерки са взети и по отношение на резиденцията на шарже д'афера на Холандия и генералния консул", съобщи говорител на турското външно министерство.