Хотел „Маринела“ се развива в правилната посока
Компанията, направила проекта на сградата, се връща в България, за да участва в реконструкцията му
Акира Кумазава:
Акира Кумазава е световно известен японски архитект. Той е сред водещите архитекти на XX век и един от създателите на авангардното течение „японски метаболизъм“. За авторството на редица научни статии и преподавателската му дейност, Акира Кумазава получава степен „почетен доктор” на Университета Путра Малайзия (UPM), Малайзия (2002).
Компанията Kisho Kurokawa Architect & Associates , на която Кумазава е изпълнителен директор, е регистрирана от японското правителство като „архитектурна фирма от най-висока категория“. Economic.bg разговаря с него за бъдещата реконструкция на хотел „Маринела“, работата и бъдещите му планове за развитие, както и за впечатленията на световния архитект от България.
Г-н Кумазава, разкажете ни повече за Вас, за Вашата работа и Вашата компания.
- Аз съм учил архитектура в Университета в Киото и се дипломирах в Университета в Токио. По-късно започнах работа в “Kisho Kurokawa Architect & Associates”, където днес работят около 50 архитекти и има клонове в Осака, Нагоя, Астана, Куала Лумпур, Пекин и Лос Анджелис. През последните 40 години упорито прилагаме идеите за устойчива и екологична архитектура. Опазването на околната среда е изключително важно за нашата компания и се опитваме да създаваме много зелени проекти.
Вашата компания е проектант на хотел „Витоша-Ню Отани“, или хотел „Маринела“ към днешна дата, в периода 1974 – 1979 г. Кое според вас е най-трудното архитектурно решение при изгрaждането му?
- Да, това е причината и в момента да съм в България. През 1979 г. компанията ни прави дизайна на хотела. Той е строен по японска технология и основите му не са с пилоти, а с фундаментни плочи. Най-голямото предизвикателство може би е голямата височина на хотела, заради което се е наложило използването на хеликоптер. Високите тела са излети от бетон и облицовани с керамични панели, които по това време бяха използвани за първи път в България.
Кое е нещото, с което компанията ви се гордее най-много в проектирания хотел?
- Много съм горд, че нашата компания е осъществила такъв проект в България. Въпреки, че е през далечната 1979 г., или преди около 40 години и проектът е много стар, този хотел продължава да се развива и до днес и да се променя и модернизира.
Едно от нещата, с които се гордеем много, е японската градина, която бе единствената на Балканите. Тя е направена като копие на 400-годишната японска градина в главния хотел на веригата „Ню Отани“ в Токио и е запазена и до днес.
Българската архитектура по това време оказва ли влияние върху проекта?
- Сградата съчетава модерните архитектурни виждания на XX век за структуриране на пространството и акцентиране на важни моменти в градската среда. Това е уникално съчетание на приемственост и новаторство. Има елементи от българската архитектура, съчетани с нашия стил, а именно запазването на естествените цветове на материалите, използвани за строежа.
С какво се отличава вашият стил?
- Моята философия се основава на 4 фактора – непостоянството, същественост, възприемчивост и детайл. Смятам, че всяка култура има 2 наследствени традиции – видимата и невидимата. Моята работа носи невидимата традиция.
Какво мислите за промените през последните години в хотел „Маринела“?
- Хотел „Маринела“ е симбиоза между модерно и традиционно, Западната, ориенталската и българската култура. Хотелът се развива и модернизира, и това е правилната посока. Възхитен съм от това, което видях и от начина, по който се е променил през последните години.
Ще участвате ли в бъдеща реконструкция на хотела? Ако да, може ли да ни разкажете повече за промените, които предстоят?
- Да, ще участвам в реконструкцията. Хотелът продължава да се разраства. Очакват се нови съоръжения, на които ние правим дизайна. Хотелската част също ще се обновява и ще бъдат създадени нови ВИП стаи, които ще предлагат много удобства на гостите. Освен удобство, ние ще наблегнем много и на сигурността им.
Сред проектите, които "Kisho Kurokawa Architect&Associates" е осъществила, има много забележителни сгради със световна слава.
- Да, направили сме изключително интересни проекти на сгради. Сред тях са летището в Куала Лумпур, стадион “Zenit” в Санкт Петербург, новото крило на музея „Ван Гог“ в Амстердам, Кулата на Sony в Осака, Резиденция „О“ в Токио, Стадион „Toyota”, планетариум „Tateshina” в Хирошима, Мелбърн център в Австралия, „Pacific Tower” в Париж, музеят „Le-Neuve” в Льовен, Белгия, международното летище на Астана, кметство на Kashima-machi в Кумамото и още много други.
Кой е Вашият любим проект?
- Моят любим проект е международното летище в Куала Лумпур, Малайзия. Проектът бе отличен с Grand Prix на международната награда „Dedalo-Minosse” (2003–2004) и сертификат на ООН за устойчиво изградено летище „Green Globe 21” (2003). Дизайнът на летището е симбиоза от нашата философия. Във вътрешността на аеропорта има жива градина с много растения. Цялото летище разполага с най-модерните технологии. Уникално място.