Хотелиерите искат таван на печалбата от такса „шезлонг“
Предложението към ресорното министерство идва в отговор на новината, че това лято сянката по морето ще е по-скъпа
Хотелиерите искат промяна на модела, по който се отдават плажове по Черноморието, като се сложи таван на печалбата на концесионерите. От Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) искат държавата да ограничи печалбата от чадъри и шезлонги в размер на 20-30 на сто за сметка на инвеститорите в туризма – хотелиерите.
Предложението идва на фона на информация от Асоциацията на концесионерите на плажовете, че това лято плажните принадлежности по морето няма да се ползват от отстъпката, която бе въведена през миналото лято заради пандемията. Тогава Министерство на туризма намали концесионните такси и наемите с до 50%. За сезон 2022 г. такава отстъпка не се предвижда.
БХРА е отправила предложението си към ресорния министър Христо Проданов по време на среща помежду им. Според хотелиерите така ще бъде подпомогнат ваканционният туризъм, без това да струва допълнителни средства.
БХРА изрази мнение, че хотелиерите имат претенции към държавата като собственик на плажовете, а не към концесионерите, тъй като всеки икономически субект има за цел да печели. По думите на министър Проданов с предложението за таван на надценката при преотдаване на ивиците са се съгласили от Асоциацията на концесионерите на плажове", посочват от хотелиерската организация.
БХРА алармира, че ваканционният летен туристически продукт е тясно свързан с плажа. Туристите пристигат у нас основно заради морето, затова и стойността на чадърите и шезлонгите са част от стойността на продукта, изтъкват те.
И ако държавата не намери начин да регулира тeзи процеси, ние ставаме изключително неконкуретни, включително и на съседните ни дестинации като Турция и Гърция", подчерта председателят на БХРА Георги Щерев.
Асоциацията напомня, че стойността на чадърите и шезлонгите трябва да се разглежда в два аспекта – в националните курорти и на самостоятелните плажове. Що се отнася до самостоятелните плажове, обявената цена по договор е реалната и туристите наемат на нея чадърите и шезлонгите индивидуално, защото там за плажовете се грижат концесионерите и малка част от хотелиерите пренаемат ивица, докато в националните курорти е точно обратното.
В националните курорти, каквато и цена да се сложи за крайните посетители – дори и да е 1 лев, тя не отговаря на реалността. Тази цена е привидна. Тъй като ивиците почти на 100% се преотдават на хотелиерите на значително по-висока цена, а те от своя страна калкулират стойността на чадърите и шезлонгите в крайния си продукт, за да е атрактивен той, като поемат този изключително висок разход за своя сметка.
И това е една заигравка на концесионера, за да покаже, че уж спазва предписанията и офертата, която е дал за стопанисване на съответния плаж. Докато интересът на държавата и обществото е той да се грижи за плажа срещу минимална стойност. Но тъй като тези концесии са направени за определени хора, държавата си затваря очите за тези детайли, заяви зам.-председателят на БХРА Веселин Налбантов.