Huawei се обръща към свиневъдството след срива при смартфоните
Китайският гигант търси нови източници на приходи
Страдащият смартфон бизнес на Huawei провокира компанията да търси нови източници на приходи. Един такъв се оказа, че може да бъде осигурен от свиневъдите, става ясно от материал на BBC.
САЩ блокираха достъпа до жизненоважни компоненти за китайския телекомуникационен гигант под претекст, че технологиите му може да се ползват от Пекин за национален и корпоративен шпионаж.
Най-страдащи от рестрикциите се оказаха продажбите на смартфони. След като се докосна до първото място в света по пазарен дял, за по-малко от година Huawei изпадна от топ пет. Прогнозите за бъдещето му не са много добри, а една от тях предрича нищожно присъствие.
В опит да намери път напред Huawei прави любопитен завой, поглеждайки към технологиите с изкуствен интелект (AI), изчислителни облаци, интелигентни превозни средства и носими устройства. Компанията дори има планове за „умен“ автомобил, пише BBC.
Освен в авангардна посока, Huawei се фокусира и към още няколко по-традиционни индустрии.
Една от тях е свиневъдството
Китай има най-голямата такава промишленост в света, като там се намират половината свине в света. Технологиите могат да помогнат за модернизирането на фермите – например чрез внедряването на AI, чрез който да се откриват болести. Технологията за лицево разпознаване може да идентифицира отделните прасета, докато друга следи теглото, диетата и подвижността им.
Huawei вече разработи технология за разпознаване на лица, която обаче бе разкритикувана в контекста на възможното следене на хора по улиците.
Други китайски технологични гиганти, включително JD.com и Alibaba, вече работят със свиневъди в Китай.
„Свиневъдството е още един пример за това как се опитваме да съживим някои традиционни индустрии с информационни и комуникационни технологии, за да създадем повече стойност в ерата на 5G“, добави говорителят на Huawei.
Добив на въглища и данни
По-рано този месец основателят и главен изпълнителен директор на Huawei Рен Джънфей анонсира създаването на лаборатория за иновации в минното дело в провинция Шанси в северната част на Китай.
Той иска да разработи технология за въглищните мини, която да доведе до „по-малко работници, по-голяма безопасност и по-висока ефективност“, както и да даде възможност на миньорите да „носят костюми“ на работното си място.
„Все още можем да оцелеем, дори без да разчитаме на продажбите на телефони“, каза на конференция тогава Рен. Той добави, че е много малко вероятно САЩ да премахнат Huawei от черния си списък, който забранява на компаниите да работят с китайската технологична фирма.