Илън Мъск предрече Трета световна война
Причината за нея ще бъде изкуственият интелект, смята той
~ 3 мин.
Изпълнителния директор на Tesla и SpaceX – Илън Мъск, коментира в Twitter, че в бъдеще може да се разрази Трета световна война, но не заради напрежението около зачестилите ракетни опити на Северна Корея и словесното ѝ съперничество със САЩ. Предприемачът е далеч по-разтревожен от опасностите, които крие изкуственият интелект.
Припомняме, че през уикенда в Пхенян бяха извърши успешни, по техни думи, опити с водородна бомба. Това провокира ответна реакция в Белия дом, където се заканиха да отвърнат на всяка заплаха с масирани действия от своя страна. Южна Корея и Япония също се опитват да демонстрират военна готовност. И докато ООН продължава да заседава по надигащия се конфликт, светът се пита дали всичко това не е прелюдия към реални въоръжени сблъсъци.
Според Илън Мъск обаче Северна Корея „трябва да бъде поставена по-долу в списъка с екзистенциални цивилизационни рискове“, предава CNN.
„Конкуренцията за превъзходство в областта на изкуствения интелект на национално ниво, по мое мнение, би била най-вероятната причина за трета световна война“, написа той в Twitter.
Мрачната му прогноза идва като реакция на неотдавнашния коментар на руския президент Владимир Путин, който коментира, че изкуственият интелект е бъдещето не само на неговата страна, но и на цялото човечество. „Който стане лидер в тази сфера, ще бъде владетел на света“, отбеляза Путин на 1 септември по време на среща с ученици и студенти. Тогава той предупреди и за заплахите от новата технология, като наблегна върху опасността този монопол да се съсредоточи в едни единствени ръце.
Мъск обаче отбелязва, че войната може да бъде инициирана не от лидерите на някоя страна, а от самия изкуствен интелект, ако той вземе решение, че един „превантивен удар би бил най-вероятният път към победа“.
В момента лидери в надпреварата в областта на изкуствения интелект са Съединените щати, Китай и Индия, но има и други играчи, които опитват да наваксат изоставането по всякакви възможни начини. Мъск отбелязва, че правителствата например няма нужда да следват обичайните закони, „те ще получат AI разработките от оръжейните компании, при нужда“, пише той.
Мъск многократно е споделял опасенията си от изкуствения интелект, като призовава за нова нормативна уредба в защита на обществото.
Визионерът вече сблъска гледната си точка по тези въпроси с ентусиазма на главния изпълнителен директор на Facebook Марк Зукърбърг, който пък е явен радетел на идеята за скорошно навлизане на AI в живота на хората. Двамата дори влязоха в задочен спор по темата, като Зукърбърг характеризира реториката на Мъск като „доста безотговорна“, а Мъск пък определи познанията на Зукърбърг за изкуствения интелект като „ограничени“.
Резервите на Илън Мъск към бъдещето на този тип иновативни технологии обаче не бива да заблуждават, че той не работи в тази посока. Той развива две начинания в областта – неправителствената компания OpenAI и стартъпът Neurolink, разработващ устройства за свързване на човешкия мозък с компютри.
Неговата цел е „да се опитаме да помогнем изкуственият интелект да се развие по начин, който да е добър“. В тази връзка бе публикувано и отворено писмо до ООН, подписано от 116 технологични лидери в областта на роботиката, включително от Мъск. В него се изтъква потенциалната опасност от зараждането на „роботи убийци“ и се призовава за превантивни мерки срещу исокотехнологичното AI въоръжаване.