Индийската мисия „Чандраян-3“ изпрати нови снимки на Луната (видео)
Това е третият пореден път, в който страната успешно извеждат апарат в лунна орбита
Индийската космическа агенция публикува първите изображения на Луната, направени от космическия кораб „Чандраян-3“, който навлезе в окололунна орбита в събота, предава BBC. Изображенията показват кратери на лунната повърхност, които стават все по-големи с приближаването на космическия кораб.
Спускаемият модул и марсоходът на „Чандраян-3“ трябва да достигнат повърхността на 23 август. Ако успее, Индия ще бъде първата страна, която ще извърши контролирано „меко кацане“ близо до южния полюс. Освен това ще стане едва четвъртата страна, постигнала меко кацане на Луната след САЩ, бившия Съветски съюз и Китай.
След като космическият кораб обиколи Земята за около 10 дни, той бе изпратен в транслунната орбита миналия вторник и успешно навлезе в лунната орбита в събота. Индийската агенция за космически изследвания (Isro) заяви, че всички проверки показват, че „Чандраян-3“ е в добро „здраве“.
Агенцията също така посочи, че „това е третият пореден път, когато Isro успешно достига с космически кораб лунната орбита“. Учените казват, че „Чандраян-3“, третата в индийската програма за изследване на Луната, се очаква да се основава на успеха на своите предишни мисии.
Стартирането на мисията се случва 13 години след първата мисия на страната до Луната през 2008 г., когато откри наличието на водни молекули върху изсъхналата лунна повърхност и установи, че Луната има атмосфера през деня.
Втората мисия, която също се състои от орбитален апарат, спускаем апарат и марсоход, бе изстреляна през юли 2019 г., но бе само частично успешна. Нейният орбитален апарат продължава да обикаля и изучава Луната дори и днес, но спускаемият апарат не успя да направи меко кацане и се разби.
Ръководителят на Isro Сридхара Паникър Соманат каза, че индийската космическа агенция е проучила внимателно данните от катастрофата и е извършила симулационни упражнения, за да коригира проблемите в „Чандраян-3“, който тежи 3900 кг и струва 75 милиона долара.
Спускаемият модул (наречен Vikram, на името на основателя на Isro) тежи около 1500 кг и носи 26-килограмовия марсоход, наречен Pragyaan, санскритската дума за мъдрост. Сега, когато корабът навлезе в орбитата на Луната, учените ще започнат постепенно да намаляват скоростта на ракетата, за да я доведат до точка, която ще позволи меко кацане на Викрам.
Планирани са поредица от маневри за постепенно намаляване на орбитата на космическия кораб и позиционирането му над лунните полюси.“
След някои маневри задвижващият модул ще се отдели от спускаемия модул, докато е в орбита. След това ще бъдат изпълнени поредица от сложни спирачни маневри, за да се улесни мекото кацане в района на Южния полюс на Луната на 23 август.
След като кацне, шестколесният марсоход ще обикаля из скалите и кратерите на повърхността на Луната, събирайки важни данни и изображения, които да бъдат изпратени обратно на Земята за анализ.
Марсоходът носи пет инструмента, които ще се фокусират върху откриването на физическите характеристики на повърхността на Луната, атмосферата близо до повърхността и тектоничната активност, за да проучат какво се случва под повърхността. Надявам се, че ще намерете нещо ново“, каза Соманат.
Южният полюс на Луната все още е до голяма степен неизследван - повърхността, която остава в сянка там, е много по-голяма от тази на северния полюс на Луната и учените казват, че това означава, че има възможност в постоянно засенчените области да има вода.
The Moon, as viewed by #Chandrayaan3 spacecraft during Lunar Orbit Insertion (LOI) on August 5, 2023.#ISRO pic.twitter.com/xQtVyLTu0c
— LVM3-M4/CHANDRAYAAN-3 MISSION (@chandrayaan_3) August 6, 2023