Инфлуенсъри предизвикаха жилищна криза в една от най-малките страни в Европа
Андора въведе тримесечна забрана чужденци да купуват имоти в страната, за да ограничи притока им
Малкото княжество Андора преминава през една от най-странните жилищни кризи в Европа. Планинската микродържава, сгушена между Франция и Испания, е известна с безмитното си пазаруване и подходящите за начинаещи ски склонове. Ниските данъци и високите нива на банкова тайна в страната я превръщат в силен магнит за супербогати купувачи на жилища и наематели, пише Bloomberg.
Последната вълна новодошли не са обичайните богаташи, които искат да избягат от хорското внимание и се насочват към райони с ниски данъци. Те са популярни хора в You Tube и други звезди в социалните мрежи, които започнали да монтират уебкамерите си в имотите си под наем в долините на страната преди пандемията.
Подкрепени от естествената красота на Пиренеите и от почти пълното отсъствие на престъпления, цените на имотите в Андора са нараснали с над 30% от лятото на 2018 г., принуждавайки не толкова заможните местни жители да пресичат границата, за да се установят в Испания. Притокът на инфлуенсъри е само част от по-широка картина на по-богати пришълци, търсещи местожителство в малката страна. Те може да тласнат Андора, която сега е юрисдикция с ниски данъци и добър стандарт на живот, към данъчен рай по подобие на Монако, пренаселен със супербогати местни жители, които изтласкват почти всички останали.
Нови правила
За да предотвратят подобна опасност, андорските депутати предлагат мерки с цел да възпрат притока на неместни жители и да задължат пришълците да плащат данък върху всички имотни покупки. Приходите ще бъдат насочвани към фонд за създаване на достъпни жилища. Но има притеснения, че подобни мерки може да се окажат контрапродуктивни.
Правилата целят да отговорят и на двете притеснения. Едно от тях е въвеждане на тримесечна забрана неместни жители да купуват имот – временен закон, който ще бъде последван от друг, който налага данък върху всички покупки на имоти от неместни жители. Приходите от него ще отиват за финансиране на строителството на достъпни жилища под наем. Генералният съвет планира също да изисква от всички кандидати за местожителство да полагат изпит по каталунски език в усилията за насърчаване на мигрантите да възприемат местната култура и да опазват езика.
Но критици изразяват притеснения, че този подход ще превърне Андора в Монако, като насърчи богатите хора, търсещи имот за покупка там, да се регистрират като местни жители, за да избегнат новия данък, отбелязва синдикалист пред вестник El Pais.
При сегашните средни цени за страната всеки имот с площ над 95 кв. м ще изпълни тази цел, а минималният брой дни в годината, които хората трябва да прекарват в Андора, за да запазят местожителството си, е скромните 90 дни.
За успешните предприемачи и хора с професии, които изкарват парите си извън страната, категорията, към която принадлежат повечето популярни личности в You Tube, дори това изискване за инвестиция може да бъде отменено, оставяйки подлежащия на връщане депозит като единствено задължение.
Хората, които отговарят на критериите, могат да очакват привлекателен пакет от ползи. Най-високият данък върху доходите в Андора е едва 10%, а местните жители не плащат данък върху наследствата или данък върху капиталовата печалба за много активи, в които местният жител притежава под 25% или е техен собственик повече от десет години. Друг ключов „подсладител“ е, че андорските банки не споделят данни с външни данъчни власти – облага за всеки, който се притеснява или се възмущава от прекомерно наблюдение от финансовите регулатори.
Княжество Андора
Княжеството винаги е било особено място. То е независима държава, с изключение на няколко кратки прекъсвания, от 1278 г. насам. С територия приблизително колкото тази на Сан Хосе в щата Калифорния и население от около 84 хил. души Андора е сред най-рядко населените страни в Европа. Най-големият ѝ град Андора ла Вейа (Градът Андора) е най-високо разположената столица на Стария континент.
Андора е необичайна и в политическо отношение. Страната, която е в митнически съюз с ЕС без да е член, е управлявана от двама държавни глави, наричани принцове съуправители – президента на Франция и епископа на Урхел, базиран в Испания. Но истинската изпълнителна власт е съсредоточена в ръцете на избирания от народа Генерален съвет с 28 членове. През по-голямата част от съществуването си Андора е непривлекателна и отдалечена, но туризмът започна да расте в края на 20-и век. Въпреки че няма летища и влакови гари в границите си, над 8.4 млн. посетители са пристигнали в Андора през 2022 г.
Освен със ски курортите си и множеството си безмитни магазини страната привлича и с финансовите си услуги, подкрепени от ниски данъци и високи нива на банковата тайна. Тази трансформация превръща Андора в богат анклав с по-висок брутен вътрешен продукт на човек от населението, отколкото Германия или Швеция. Към 2022 г. страната е също една от малкото в света с повече коли, отколкото хора. Андорците са също сред народите в света с най-дълга продължителност на живота.