Такса от 50 хил. лв./MW ще ограничава спекулативния ВЕИ бум
С промени в Закона за ВЕИ зонирането отпада и се въвежда гъвкава схема за присъединяване
Нови промени в текстовете на Закона за възобновяемите източници изчистват част от критиките, които бяха насочени към различни поправки в него и които можеше по-скоро да ограничат, отколкото да насърчат развитието на ВЕИ в България. Те ще бъдат разгледани другата седмица на второ четене, а на първо четене ще се обсъдят ключовите промени в Закона за енергетиката.
Една от промените е, че отпада т.нар. „зониране“, което изискваше да се изграждат ВЕИ само в определени зони. Зонирането ще остане само за вятърните централи. Това коментира председателят на енергийната комисия Делян Добрев по време на кръгла маса „Пътна карта за климатична неутралност до 2050 г.: енергийна и климатична сигурност“, организирана от Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД).
От думите на Добрев стана ясно, че окончателни текстове, които ще бъдат разглеждани в Народното събрание, се разминават значително от тези, които са внесени от Министерски съвет.
Друга редакция, която се налага, е заради бума в изграждането на фотоволтаици, който до известна степен е спекулативен, тъй като има много проекти, които ангажират мрежата и реалните такива не могат да се присъединят.
По тази причина в Закона за ВЕИ се предлага всеки инвеститор да заплаща гаранция от 50 хил. лв. за всеки 1 MW. Гаранцията ще е само за проекти, които не са стигнали фазата на предварителен договор с Електроенергийния системен оператор (ЕСО).
В ЕСО има вече 40 хил. MW заявени мощности, знаете, че нашата мрежа никога не може да поеме такава голяма мощност. Проблемът в тези мегавати е, че не се знае колко от тях ще се реализират. Имаме опасения, че има значителен брой проекти, които се правят, за да се продават на някой инвеститор и не са истински, но резервират капацитет в мрежата и години наред не могат да се продадат и стоят неизградени. Тоест, капацитет има, но той вече е блокиран“, обясни Добрев.
Той допълни, че такава мярка е била предприета и през 2012 г., при другия бум на ВЕИ, когато са успели да се отсеят спекулативните проекти.
Председателят на на Асоциацията за производство, съхранение и търговия с електроенергия (АПСТЕ) Никола Газдов коментира за Economic.bg, че въвеждането на някакъв тип гаранция, която да се заплаща на по-ранна фаза и да даде сигурност и на двете страни в процеса, че мрежата за присъединяване ще бъде подготвена на време, както и че съответният проект разполага с финансиране – е добра за всички.
Това ще облекчи предполагаемия натиск върху мрежата и ще помогне за по-бързата реализация на проекти, стига текстовете да бъдат адекватни“.
По думите му за сериозните инвеститори подобна гаранция ще бъде така или иначе предплащане за разходите за присъединяване. „Тоест някакъв тип разход за разработка на проекта, който обаче дава високо ниво на сигурност, че този проект може да бъде присъединен след определен период от време на ясна цена, това в момента го няма“.
Според Газдов в момента никой от тези 40 хил. MW проекти не знае колко точно ще му струва присъединяването и коя година ще може да се присъедини.
Голяма част от разходите за развитие на един проект се извършват „на тъмно“ – без да инвеститора да разполага ще може ли и на каква цена да се присъедини“.
След временната схема за присъединяване, която отскоро позволява включване в мрежата на част от заявената мощност на обекта докато бъде доизграден капацитета, в промените се предвижда да има и схема за гъвкаво присъединяване. Това означава, че ВЕИ проекти ще могат да се присъединяват тогава, когато мрежата не е натоварена. Например, в райони, в които има множество фотоволтаици те блокират мрежата в светлата част на денонощието. В същото време в тъмната част на денонощието капацитетът на мрежат е свободен.
Тоест, ако има проект, който ще ангажира мрежата в тъмната част на денонощието, той ще може да се възползва от гъвкавото присъединяване.
Мрежата може да бъде използвана по-гъвкаво, за да може със съществуващия капацитет да се присъединяват колкото се може повече ВЕИ мощности“.
С друга поправка ще се въведе и модел за изграждане на агроволтаици, нещо което вече съществува в Румъния и с което сме много закъснели.