Ръстът на ипотечното кредитиране надхвърли 25% през юли, лихвите не мърдат
Фирмените заеми се раздвижиха основно заради дейността на строителните предприемачи
Ипотечното кредитиране в България продължава да не дава признаци на охлаждане. През юли статистиката на Българската народна банка (БНБ) показва, че годишният ръст в този сегмент вече надхвърля 25% – нещо невиждано от 2009 г.
Този бум при отпускането на жилищни заеми случва при почти замръзнали лихвени проценти. Според данните на централната банка средният лихвен процент в сегмента се повишава с 0.01 пункт до 2.53%, или близо до исторически най-ниското ниво.
Ускореното кредитиране е факт и въпреки предупрежденията на Българската народна банка (БНБ), която ескалира наблюдението на жилищния сектор с въвеждане на изискване за банките в България да предоставят отчети за определени детайли от своя ипотечен кредитен портфейл.
В номинална стойност през юли нарастването е с 411 млн. лв., или 1.84% месечен ръст. През юни увеличението беше дори по-голямо – с 515 млн. лв. Така общо обемът на отпуснатите ипотечни заеми в България достига 22.7 млрд. лв.
Средното месечно нарастване в сегмента от началото на годината вече достига 404 млн. лв. За сравнение, през 2023 г. тази сума беше едва 282 млн. лв., а през 2022 г. – 209 млн. лв.
Ускореното жилищно кредитиране е резултат от все по-високите цени на имотите в България, като по данни на централната банка средният размер на един ипотечен заем вече достига до около 200 хил. лв.
Съществен фактор за кредитирането са рекордно ниските лихвени проценти, резултат от високите ликвидност и капитализация на банковия сектор, както и от конкуренцията между банките в сегментите на жилищните и потребителските кредити. Фактор са и нарастващите доходи от труд.
Според банките в България за по-високото търсене на жилищни кредити са допринесли нуждите на домакинствата от средства за закупуване на първо жилище и в по-малка степен – оценките за състоянието на макроикономическата среда и за перспективите за пазара на жилища.
Потребителското кредитиране в България също се ускорява – до 14.7% на годишна база, като само за месец юли – вторият активен летен месец – обемът му расте с близо 340 млн. лв. до 18.5 млрд. лв. кредити за потребление. Лихвите по него, които обичайно са по-волатилни в сравнение с тези по жилищните заеми, растат до 9.4% или най-високото им ниво от декември насам.
Фирменото кредитиране също леко се ускорява до 8.7% годишен ръст от необходимост от осигуряване на ресурс за оборотни средства, както и за инвестиционни цели. Според данните за кредитите на нефинансовите предприятия по сектори на икономическа дейност строителството има определящо значение за ускоряването на годишния растеж на фирмените кредити.
Именно цената на заемите за бизнеса нарасна най-много през последните две години, като вече на моменти се наблюдава и понижение – основно при фирмените заеми в евро, чиито средни лихвени проценти се понижиха до нивото от началото на 2023 г. Големите кредити над 1 млн. евро в левове поскъпнаха до лихва от близо 4.8%, а малките заеми се задържат без съществена промяна.