Италианската „Екотерра“ разширява производството си край Берковица
Компанията планира да увеличи производството на ябълков концентрат, прибавяйки над 200 дка ябълкови насаждения край с. Гаганица
Компанията „Екотерра“, част от италианския холдинг „Ригони ди Азиаго“, иска да разшири производството на ябълков концентрат. За тази цел тя планира да увеличи площите си с ябълкови насаждения в област Монтана. Инвестицията ще бъде направена в две села – Гаганица, община Берковица, и Гаврил Геново, община Георги Дамяново.
За целта компанията е входирала инвестиционна намерение в РИОСВ – Монтана, в което посочва, че освен ябълковите насаждения, ще бъде изпълнена система за капково напояване, но и фотоволтаични съоръжения. Предвижда се закупуването и на селскостопанска техника и инвентар.
Размерът на инвестицията не е ясен. Компанията обаче посочва, че проектът подлежи на одобрение от Държавен фонд „Земеделие“ с цел финансиране.
В документацията се посочва още, че насажденията ще бъдат от сортове ябълки, предназначени за консервната индустрия, за преработка в сок и концентрат, които ще бъдат използвани като естествен подсладител. Площта на насажденията е малко над 214 дка в землището на с. Гаганица. Те ще се засаждат ръчно в редове, а обработката на почвата в тях ще се осъществява механизирано.
По-голяма част от нивите са собственост на компанията, а останалите са отдадени под аренда или наем.
Системата за капково напояване, освен за набавяне на необходимата влага на растенията, ще служи и за внасяне в почвата на разрешените в земеделието почвени подобрители. За водоизточник ще бъде използван вече съществуващият тръбен кладенец „ТК Екотерра – Гаганица“.
За предвидените фотоволтаични съоръжения не са упоменати детайли.
За компанията
Италианският холдинг „Ригони ди Азиаго“ присъства на пазара в България с две компании – „Екотерра“ и „Биофрута“. Последната притежава база в Пазарджик и продава продукция на европейския пазар. „Екотерра“ е регистрирана в Търговския регистър през 2008 г. и разполага със земеделски площи край Берковица и Пазарджик, където отглежда различни плодове – ягоди, малини, къпини и др. Някои от продуктите се използват за направата на конфитюр, а други се продават пресни или замразени.
На официалния сайт на „Ригони ди Азиаго“ е посочено, че „нашите собствени органични култури са в България: това е мястото, откъдето идва голяма част от висококачествените плодове, необходими за производството на Fiordifrutta, благодарение на особено благоприятния климат. Всички култури и ферми в България се контролират от италиански агрономи, специализирани в биологичното земеделие.“
Получаваме повече от 5500 тона плодове годишно, включително ягоди, горски плодове, къпини, боровинки, диви боровинки, вишни, малини, касис, цариградско грозде, ябълки, боровинки и трънки.“