Италиански леярни приозовават за единна европейска цена на тока
Енергийни експерти обаче са скептични относно предложението
Италианските производители на стомана призовават за прилагането на единна или хармонизирана европейска цена на енергията, за да помогнат за ограничаване на нарастващите производствени разходи.
Подобна схема би предотвратила неблагоприятното конкурентно положение, пред което са изправени италианските компании, и би осигурила равни условия за компаниите от целия континент, каза италианската асоциация на леярите Assofond.
Разликата в цените между това, което плащаме за електроенергия днес в сравнение с нашите френски, испански и немски конкуренти, вече е неустойчива“, каза президентът на Assofond Фабио Занарди.
„Пропускът се дължи само частично на основите на генерирането: мерките за подкрепа на енергоемките потребители, които са в полза на нашите конкуренти, правят значителна разлика.“
Европейските спот цени на електроенергията се отдръпнаха от рекордните върхове, достигнати през 2022 г. – подтикнати от инвазия на Русия в Украйна и друг регионален и инфлационен натиск – но продължават да остават нестабилни и различни на различните пазари.
През юли средната спот цена на електроенергията в Италия беше 112.32 EUR/MWh, в сравнение с 67,70 EUR/MWh в Германия, 72,31 EUR/MWh в Испания и 47.03 EUR/MWh във Франция.
През август средната спот цена в Италия достигна 128.44 евро/MWh, най-високата цена от октомври 2023 г.
Енергийният консултант Серджио Джиралдо изрази своя скептицизъм относно предложението на Assofond за единна европейска цена на енергията, като каза, че съществуващата система за пределни цени и ограниченията на мрежата я правят непрактична.
Тъй като Италия ще премине към зонални цени, за да замени сегашната единна национална цена, известна като PUN, единната европейска цена изглежда още по-предизвикателна, отбеляза той.
„На теория може да се създаде индексна цена, изчислена като среднопретеглена стойност на всички европейски зонални цени, която може да служи като пазарна референция“, каза Джиралдо.
Въпреки това, от търговска гледна точка, разликите в цените между държавите ще останат... асиметриите между държавите могат да бъдат намалени чрез подобряване на междусистемните връзки, а цените могат да бъдат намалени с по-голямо енергийно снабдяване.“