Ивайло Калфин: Премиерът припозна вината на Русия по случая „Скрипал”
Привикването на посланика ни от Москва на практика означава точно това, смята бившият външен министър
~ 2 мин.
Привикването на българския посланик от Москва на практика е равносилно на признаване на вината на Русия по случая „Скрипал”. Това каза бившият външен министър в кабинета на Сергей Станишев - Ивайло Калфин, в ефира на bTV тази сутрин по повод решението на премиера Бойко Борисов.
Много страни от ЕС директно експулсираха руски дипломати – решение, което според Калфин е повлияно „най-вероятно от Вашингтон”. "Този ход определено е по-силният, но и привикването на посланик не е слаб такъв", смята той и обръща внимание, че има много по-меки стъпки.
Той посочи, че в Европа има различни практики и България не е единствената, отзовала посланика си за консултации. Има още 5-6 страни, предприели тези действия, както се случва и със посланика на самия ЕС.
„По-важното е, че ние казваме „да, имаме основание и затова ще вземем двустранни мерки към Русия”, смята Калфин. Той напомни, че има и няколко държави, преценили да не взимат никакви мерки.
За да се направи следваща крачка и да се пристъпи към евентуално експулсиране на руски дипломати от България, „трябва да се случи нещо ново, което да е убедително”, смята бившият първи дипломат. Според него на този етап няма нужда от такова нещо и още веднъж подчерта, че привикването на посланик не е слаб ход.
И от двете страни – Москва и Вашингтон, върви реторика за увеличаване на напрежението, посочи още Калфин. Запитан дали облаците над света и Европа се сгъстяват заради отзоваването и гоненето на дипломати, той посочи, че това действително е най-масовият световен случай на експулсиране. Според него обаче това е пореден епизод от една по-дълга история на нагнетяване на напрежение между Русия и Запада. „Това съвсем не е добре, особено за страни като България”, изтъкна още той.
Според Калфин реално държавите не се готвят за военни действия, но на фона на увеличаващото се напрежение, логично, започват да се замислят за отбраната си и доколко са подготвени. „В крайна сметка отбраната е за да предпази от конфликт, много късно е да се готвиш за нея, когато е започнал. Надявам се да не се стигне до там, но е нормално всяка страна да си огледа отбранителните способности”, коментира Калфин.