Изборите в Албания минаха под знака на подкупи и насилие
Стрелба, подкупване на избиратели и членове на комисии са част от проблемите в изборния ден
~ 2 мин.
Смятаните за знакови и за своеобразен тест за готовността на страната да започне преговори за присъединяване към ЕС, предсрочните избори в Албания днес бяха белязани от подкупи и насилие.
Юнският вот ще бъде запомнен с редица проблеми – стрелба с огнестрелно оръжие в избирателна секция, подкупване на избиратели, снимане на бюлетини и подкупване на членове на избирателни комисии.
Регистрирани са обаче много случаи на подкуп на гласоподаватели, вследствие на което са били задържани поне десет души.
Избирателни секции в Люшня и Дивяк са били опорочени заради съмнения, че определени лица в тях са упражнили натиск върху гражданите и техния избор. По тази причина опозиционната Демократическа партия на Лулзим Баша изтегли своите членове от 30 избирателни секции по тези места. По думите на Ерион Браче от Социалистическата партия "опозицията се опитва да блокира изборния процес".
Инцидент е отчетен и в Елбасан, където няколко души физически нападнаха наблюдателя на Социалистическата партия Арбен Керчуку. Човекът е откаран в градската болница. Най-фрапиращият инцидент е регистриран в пристанищния град Лежа, където активист на Движението за социалистическа интеграция е бил нападнат от десетина души пред избирателна секция, като някои медии съобщават за стрелба срещу него. Той е без опасност за живота.
В тази връзка новоизбраният президент Илир Мета коментира: „Наркобандите не могат да държат Албания в плен“.
Иначе парламентарните избори започнаха с висока избирателна активност. По данни на Централната избирателна комисия към 10:00 ч. местно време е била близо 15%. Това означава, че през първите три часа от изборния ден бюлетина са пуснали близо 319 000 души.
За място в парламента се борят представители на 18 партии и коалиции, като основните съперници са Социалистическата партия на премиера Еди Рама, който се надява да спечели втори мандат, и опозиционната Демократическа партия на Лулзим Баша. Третата политическа сила е Социалистическото движение за интеграция на Илир Мета, който по-рано бе избран за президент.
Според социологическите проучвания нито една партия няма да спечели пълно мнозинство и Албания ще бъде управлявана от коалиция.