Ядреното напрежение в Украйна нараства
Съединените щати са изпратили в региона специален самолет, който засича радиационно изтичане
Опасенията, че окупираните от Русия ядрени реактори в Южна Украйна може да са обект на нови атаки се засилиха, след като Киев и Москва си размениха критики относно потенциала за радиационен инцидент.
Украинският президент Володимир Зеленски отправи предупреждение през нощта, че Русия може да планира саботаж на Запорожката атомна електроцентрала, която е окупирана от силите на Москва от началото на войната. Кремъл отговори в сряда, че правителството в Киев планира провокация.
Имаме информация от нашето разузнаване, че руските войски са поставили предмети, наподобяващи експлозиви, на покрива на няколко енергоблока в Запорожие“, каза Зеленски в нощното си обръщение към нацията. „Обектите могат да бъдат използвани и за симулиране на атака“.
Инспектори от Международната агенция за атомна енергия на ООН съобщиха, че не са видели никакви доказателства за противопехотни мини, инсталирани на територията на централата, които биха могли да застрашат безопасността на реактора. Наблюдателите на МААЕ в съоръжението продължават да следят ситуацията, каза говорител.
Атомната централа, най-голямата в Европа, е обект на артилерийски, безпилотни и ракетни атаки повече от година, като украински и руски официални лица се обвиняват взаимно за ударите. Наблюдатели на ООН бяха разположени в Запорожие през септември, за да оценят рисковете.
Решението на военновъздушните сили на САЩ да изпратят своя самолет Boeing WC-135R Constant Phoenix в Гърция на 30 юни подхрани спекулациите, че то може да е свързано със заплахи за Запорожие. Самолетът, който може да регистрира радиоактивни изпускания в реално време, е изиграл решаваща роля при откриването на отломки от ядрения инцидент в Чернобил през 1986 г., според военновъздушните сили.
Пентагонът не отговори веднага на искания за коментар. Военновъздушните сили съобщиха, че самолетът е разположен рутинно в Средиземно море.
Чувствителността към атака се засили след разрушаването на язовир „Нова Каховка“ миналия месец, което предизвика катастрофални наводнения и източване на вода от резервоара, използван за охладителната система на централата. Украинските служби за спешна помощ през последните дни проведоха учения в четири района около централата в Запорожие, за да се подготвят за евентуални последици от нападение.
Украинското разузнаване съобщи за потенциален инцидент в края на юни, приблизително по същото време, когато американските сенатори Линдзи Греъм и Ричард Блументал представиха двупартийна резолюция, която предупреди, че руска радиологична атака може да предизвика по-широко участие на НАТО в конфликта.
Можете да очаквате масов отговор от НАТО“, каза Греъм в изявление. „Ще бъдете във война с НАТО.“
Дори без директна атака срещу шестте реактора на Запорожие или близкото езеро за отработено гориво, ситуацията с безопасността остава нестабилна. Само 24 часа след като инженерите свързаха външен захранващ кабел с контролирана от Русия територия, МААЕ съобщи, че потоците на електроенергия са спрени по линия, контролирана от Украйна.
За разлика от въглищните или газовите централи, ядрените реактори се нуждаят от постоянен поток от външна енергия, за да поддържат работата на помпите.
Последното прекъсване на електропровода отново демонстрира несигурната ситуация с ядрената безопасност и сигурност в централата“, каза генералният директор на МААЕ Рафаел Мариано Гроси късно във вторник.
Нивата на радиация в централата остават в нормалните граници според данни, предоставени от операторите.