Да достигнеш Космоса: Жената, която покори света с българския дух и традиции
Виктория Петкова разработва семеен бизнес по „балкански модел”, а нейната книга „Българознайко“ обикаля орбитата на Земята с мисия на SpaceX
Въпреки че Виктория Петкова не произхожда от класическо семейство със здрави устои, тя успява да създаде такова. Пораства през 90-те години в Троян, като преживява много лишения, но винаги намира начин да проявява креативно мислене, за което тя твърди, че е животоспасяващо. Смята, че най-силните ѝ качества са креативността, смелостта да излиза отвъд комфортната си зона и приключенския дух, който я води по интересните пътеки на живота.
“Да загубим интерес към живота е пагубно за нас, а никой няма да дойде и периодично да прави живота ни вълнуващ и интересен. Това си е наша задача”, заяви тя.
Прекарвах ваканциите в Троянския Балкан. Научих се да плувам в река и то срещу течението. Да си пробивам път, за да се спусна с шейна. Това калява характера! Чувах звука на природата и в същото време ме вълнуваше историята на изкуството и философията. Писането ми помагаше да разбера света и ситуациите, пред които живота поставя едно дете”, разказва Виктория Петкова пред Economic.bg.
По-късно тя завършва колеж по мениджмънт, търговия и маркетинг в София. Там се дипломира като професионален бакалавър по маркетинг. Желанието й е да се занимава с изкуство и литература, но на този етап от живота й е трябвало да работи и да учи едновременно. Сега споделя, че за нея е предизвикателство да съчетава грижите за семейството и работните ангажименти.
“Всяка майка ще ме разбере! С две деца на различна възраст има дни, в които ме движат само битови въпроси. Често ме канят за срещи с деца и безкрайно интересни и смислени проекти, но на този етап не мога да отговоря на всички очаквания. Ние, майките, сме адаптирали работата към живота си, а не живота си към работата. Но сме нужни в семействата си и ролята ни в ежедневието на децата трябва да е пълноценна”, заяви Петкова.
Тя казва, че винаги е намирала смисъл в словото и затова твърди, че в момента изживява мечтата си. А словото я омагьосва още повече, когато се ражда първото й дете. И така Петкова решава, че иска да го запознае с българската история и традиции.
“Тогава на пазара нямаше нищо в тази връзка, а голяма част от детските книги не бяха написани на “езика на децата”. Затова реших да променя това, което не ми харесва в тази ниша. Това е избор, пред който сме поставени всеки ден - дали да недоволстваме, или да направим нещо - толкова е просто”, каза още Виктория Петкова.
Това е и моментът, в който в съзнанието се заражда идеята за “Българознайко” – проект, който всъщност няма аналог.
Българознайко се превърна в български герой, който намери път и към децата, и към родителите. Това е мисия, която излезе извън рамките на книгите. Мечтая само да осъществя всичко, за което Българознайко е готов! Да не губя никога посоката и чистата любов, с която правя всичко!”, допълни тя.
Петкова твърди, че всеки ден се буди с нови идеи, а „Българознайко” и „Българознайка” са плод на личната й потребност като родител.
“Имах нужда от такава книга за детето ми! „Българознайко” и „Българознайка” са българските герои. Те са позитивни и се възприемат с много радост от всички възрасти. Необходими са на децата, за да преминат през цялата тази сложна, но безкрайно интересна материя, свързана с България”, каза още Виктория Петкова.
По думите й най-малките трябва да опознаят България и да я обикнат, иначе не биха се чувствали щастливи и пълноценни в нея. Според нея обаче това не бива да става насила.
“В книгите даваме само причини тази любов да възникне по естествен път. Много е важно нашите идеи да бъдат от полза на другите. Тогава ние не сме сами”, допълни тя.
Петкова споделя, че в самото начало, когато решава да стане автор, изпитва неувереност, защото навлиза в непознати води. Но според нея човек трябва да е готов да приеме както позитиви, така и критика, и да стои зад идеята си, което невинаги е лесно.
“Поехме и голям риск, защото с мъжа ми събрахме всичките си налични спестявания, за да издам книгата преди години. Идеята не беше комерсиална, затова знаехме, че влагаме всичко в кауза, не в бизнес”, обясни Петкова.
Тя разказва, че лесно намира съмишленици, за да реализира проекта си, а екипът, който стои зад всичко, се състои само от трима души.
Когато намерих Неда Малчева, всичко се нареди. Тя вдъхна живот в образите на „Българознайко” и „Българознайка”. Неда е илюстратор на цялата поредица и вече няколко години рисунките ѝ илюстрират идеите зад книжките. В екипа сме ние с Неда и мъжът ми, който предимно доброволно помага. Затова бихме могли да го наречем семеен бизнес...по балкански модел”, каза Виктория Петкова.
Поредицата “Българознайко” има 6 издадени книги, а книгата “Черноморски пиратели” е още един реализиран проект, който засяга темата за археологията и българските богатства.
“Имаме и иновация в сферата на изкуството - слънчев скицник (Magic Sunbook). Българският му вариант е със сгради с културно-историческо значение и също има родолюбив елемент. С него децата опознават родината, докато рисуват, чрез силата на слънчевата светлина. В този проект успях да се включа и като художник”, обясни Петкова.
За нея фолклорът и историята са част от всички нас. По думите й децата имат много въпроси, на които фолклорът има отговори, защото народната памет пази изключителни мъдрости и поговорки, които са приложими.
“В исторически план, ако не познаваш историята си, как би могъл да разбереш къде се намираш в света и защо Великите сили имат определено отношение и план за теб? Човек трябва да учи непрекъснато, за да държи съзнанието си будно. В противен случай апатията ще се настани трайно в нас”, категорична е Петкова.
За нея поредицата „Българознайко” е мисия и постепенно се превръща в обща кауза на хиляди българи тук и зад граница. Тя казва, че екипът й има подкрепата и любовта на три поколения, защото бабите, майките и децата имат еднакъв интерес към книгите.
Много често искаме да събудим интерес у детето с книга, която ние харесваме и ценим, но невинаги тя е подходяща за него. Поредицата се превърна в едно неофициално помагало за училища и детски градини, но и за българските училища зад граница. Нуждата от разбираем език и игрови елементи в обучението е много силна за децата в чуждите страни”, категорична е Виктория Петкова.
Тя обясни, че нейните деца й помагат да улови подходящия подход и език за възрастта, но темите са част от нейното виждане. Според нея родителите са тези, които трябва да разкрият на децата света и да разширят кръгозора им в ранна възраст.
Така, не след дълго, поредицата успява да набере популярност и започва да се разпространява по света, като стъпва на всички континенти. Българите зад граница започват активно да разпространяват книгите помежду си и да изпращат снимки на Петкова.
“При срещите с деца най-важно е вдъхновението, което мога да им дам. Те искат да постигат успехи и да оставят своя следа. Давам им личен пример, за да повярват, че за тях всичко е възможно. Това е единственото, което притежаваме в този живот”, категорична е Петкова.
Българските полярници и професор Христо Пимпирев подкрепят това начинание, като „Българознайко” дори участва в полярна експедиция до Антарктида и се озовава в най-отдалечената полярна библиотека. Следващата стъпка е...полет в Космоса.
Потърсих в Google…така започна всичко. Отговориха на съобщението, което написах и така „Българознайко” се озова на ракетата на Илон Мъск - Фалкон 9 с мисията Транспортер 3. Това е невероятно, наистина невероятно! Изпратих и думите на Левски в Космоса. Там, където им е мястото. Той е визионер, изпреварил времето си”, разказва Петкова.
“Попаднахме на статии и новинарски емисии, редом с лицето на Мъск, а това не струваше нищо, освен способност да мислиш отвъд видимото. Това бих искала да запомнят децата ми”, допълни тя.
За нея е изключително важно да се популяризира българското в България и в чужбина и с топли чувства се сеща за един телефонен разговор, който се е запаметил в съзнанието й.
“Обади ми се баба на българче зад граница. Тя сподели, че нейното внуче има всичко материално и единственото ценно нещо, което може да му подари, е „Българознайко”. Безценна е тази обратна връзка! Голяма част от българските деца зад граница не могат да четат добре на български език и представата им за България идва от книги като нашите”, каза още тя.
Петкова споделя, че има силна връзка с читателите - хора, които обичат страната си и я ценят. По думите й те поемат инициативата да образоват децата си, а е показателен и фактът, че учители търсят допълнителни материали, с които да работят в час.
„Българознайко” ни срещна с прекрасни хора! Мога напълно честно да заявя, че създадохме приятелства”, заяви Виктория Петкова.
Тя споделя, че за нея най-голямото богатство се крие в светоусещането, в щастливото семейство, в децата и отношенията с хората.
Богатство е да намерим цел и път, които да са от полза и на другите. Богатство е да създаваш смисъл. Да допринасяш! Богатият вътрешен свят е това, което ни издига над тази красноречива българска дума “злободневие”. Той ни позволява да видим картинката отвисоко”, категорична е Петкова.
А занапред пред нея предстоят доста интересни проекти. Първият от тях е свързан с провеждането на „уроци по родолюбие“ – продукт, който няма да е виртуален, а напротив – това ще са реални уроци, които ще могат да се случват във всяка класна стая и детска градина.
“В тях ще бъдат включени материали, с които да работят 30 деца, а някои от уроците и материалите, ще са за многократна употреба. През последните години често съм разпращала материали на училища и читалища, които работят по теми от книжките. Затова знам каква е необходимостта от подобна инициатива. Първите 8 урока са за Васил Левски, така ще отбележим достойно и Деня на народните будители”, заключи Виктория Петкова.